POLECAMY

Państwowy Zakład Higieny alarmuje: coraz więcej chorych na grypę. Najbardziej narażone są dzieci!

Tylko w zeszłym tygodniu na grypę zachorowało ponad 270 tysięcy Polaków. Czy grozi nam epidemia?
/ 4 miesiące temu
Państwowy Zakład Higieny alarmuje: coraz więcej chorych na grypę. Najbardziej narażone są dzieci! fot. Adobe Stock

Niedawno pisałyśmy o epidemii grypy, z którą walczą Włochy i Słowacja. Kolejne, równie niepokojące, informacje opublikował na swojej stronie Państwowy Zakład Higieny. Czy Polsce grozi epidemia grypy?

Grypa w Polsce: alarmujące dane Państwowego Zakładu Higieny

Państwowy Zakład Higieny alarmuje, że poziom zachorowalności na grypę w Polsce jest aktualnie bardzo wysoki. Tylko w dniach 8-15 lutego zdiagnozowano lub podejrzewano grypę u ponad 270 tysięcy Polek i Polaków. Z tego powodu do szpitali w całej Polsce w tych dniach trafiło ponad 1000 pacjentów. W tym czasie odnotowano też aż 4 przypadki śmiertelne spowodowane grypą.

Kto jest najbardziej narażony?

Według danych PZH, na grypę najczęściej chorowały dzieci do 14 roku życia. Najwięcej przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań odnotowano w województwach:

  • mazowieckim (46920 przypadków)
  • małopolskim (37635 przypadków)
  • wielkopolskim (35079 przypadków)
  • i pomorskim (31439 przypadków).

W stosunku do poprzedniego okresu sprawozdawczego zapadalność na grypę wzrosła aż w 8 województwach: mazowieckim, łódzkim, opolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, zachodnio-pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Najpierw pojawiają się objawy grypy, a potem nie można chodzić. Tajemniczy wirus atakuje dzieci!

Jak chronić się przed zachorowaniem na grypę?

PZH przypomina, że szczepienia przeciwko grypie to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom wywołanym przez wirusy grypy. WHO zaleca zaszczepienie się przeciwko grypie przede wszystkim:

  • kobietom w ciąży
  • dzieciom między 6 a 59 miesiącem życia
  • osobom starszym
  • osobom przewlekle chorym
  • pracownikom służby zdrowia.

W początkowej fazie grypa daje objawy do przeziębienia, dlatego często bywa bagatelizowana. To błąd, ponieważ wczesne rozpoznanie pozwala wprowadzić skuteczne leczenie i zminimalizować ryzyko groźnych powikłań: infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia mięśnia sercowego, a nawet śmierci.

Grypa czy przeziębienie? Naucz się je rozróżniać!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/3 godziny temu
Generalnie to trzeba uważać na małe dzieci, by ich nie zarazić bo one mają słabszą odporność. Powiem więcej, warto mieć za wczasu dobry termometr, dzięki któremu będziemy mogli kontrolować temperaturę, np. taki na podczerwień, haxe.pl/strona-glowna/produkty/temperatura/product/2720-termometr-na-podczerwien-do-ucha-i-czola.html#1-opis on sprawdza sie najlepiej u małych dzieci.
/miesiąc temu
Moj synek tez załapał grypę w żłobku . Postanowiłam nie iść do lekarza tylko skorzystać z aplikacji lekarzObok. Fachowa kadra i syn się nie bal bo zawsze jak widzi przychodnie to płacze. Kojarzy mu się to ze szczepionkami.
/2 miesiące temu
No tak, mimo, że pilnuję się tych podstawowych zasad higieny to i tak grypa potrafi zwalić z nóg. Wtedy warto skonsultować to z lekarzem i aplikacja Lekarzobok faktycznie się przydaje.
POKAŻ KOMENTARZE (6)