Państwowy Zakład Higieny alarmuje: coraz więcej chorych na grypę. Najbardziej narażone są dzieci!

Tylko w zeszłym tygodniu na grypę zachorowało ponad 270 tysięcy Polaków. Czy grozi nam epidemia?
Chore dziecko fot. Adobe Stock

Niedawno pisałyśmy o epidemii grypy, z którą walczą Włochy i Słowacja. Kolejne, równie niepokojące, informacje opublikował na swojej stronie Państwowy Zakład Higieny. Czy Polsce grozi epidemia grypy?

Grypa w Polsce: alarmujące dane Państwowego Zakładu Higieny

Państwowy Zakład Higieny alarmuje, że poziom zachorowalności na grypę w Polsce jest aktualnie bardzo wysoki. Tylko w dniach 8-15 lutego zdiagnozowano lub podejrzewano grypę u ponad 270 tysięcy Polek i Polaków. Z tego powodu do szpitali w całej Polsce w tych dniach trafiło ponad 1000 pacjentów. W tym czasie odnotowano też aż 4 przypadki śmiertelne spowodowane grypą.

Kto jest najbardziej narażony?

Według danych PZH, na grypę najczęściej chorowały dzieci do 14 roku życia. Najwięcej przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań odnotowano w województwach:

  • mazowieckim (46920 przypadków)
  • małopolskim (37635 przypadków)
  • wielkopolskim (35079 przypadków)
  • i pomorskim (31439 przypadków).

W stosunku do poprzedniego okresu sprawozdawczego zapadalność na grypę wzrosła aż w 8 województwach: mazowieckim, łódzkim, opolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, zachodnio-pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Najpierw pojawiają się objawy grypy, a potem nie można chodzić. Tajemniczy wirus atakuje dzieci!

Jak chronić się przed zachorowaniem na grypę?

PZH przypomina, że szczepienia przeciwko grypie to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom wywołanym przez wirusy grypy. WHO zaleca zaszczepienie się przeciwko grypie przede wszystkim:

  • kobietom w ciąży
  • dzieciom między 6 a 59 miesiącem życia
  • osobom starszym
  • osobom przewlekle chorym
  • pracownikom służby zdrowia.

W początkowej fazie grypa daje objawy do przeziębienia, dlatego często bywa bagatelizowana. To błąd, ponieważ wczesne rozpoznanie pozwala wprowadzić skuteczne leczenie i zminimalizować ryzyko groźnych powikłań: infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia mięśnia sercowego, a nawet śmierci.

Grypa czy przeziębienie? Naucz się je rozróżniać!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/miesiąc temu
Moje dziecko teraz choruje już tydzień czasu. Szczepimy się, bierzyny witaminy i tak nas atakuje. Korzystamy z wizyt u różnych lekarzy. I widać efekty po dziecku. Dobry lekarz i 7dni i po chorobie. A tak to dziecko się męczy i męczy
/9 miesięcy temu
Moj synek tez załapał grypę w żłobku . Postanowiłam nie iść do lekarza tylko skorzystać z aplikacji lekarzObok. Fachowa kadra i syn się nie bal bo zawsze jak widzi przychodnie to płacze. Kojarzy mu się to ze szczepionkami.
/9 miesięcy temu
No tak, mimo, że pilnuję się tych podstawowych zasad higieny to i tak grypa potrafi zwalić z nóg. Wtedy warto skonsultować to z lekarzem i aplikacja Lekarzobok faktycznie się przydaje.
POKAŻ KOMENTARZE (6)