Co to jest pandemia?

Co to jest pandemia?

Czy pandemia jest groźniejsza od epidemii? Co to znaczy, ze WHO wprowadziło szóstą fazę pandemii?
/ 20.08.2009 15:57
Co to jest pandemia?

Pandemia, czyli wielka epidemia

Pandemia to termin, który może dotyczyć wszystkich chorób i nie jest przypisany wyłącznie grypie. Pandemią nazywa się epidemię o wielkim zasięgu, obejmującą
kontynent, kontynenty lub cały świat. Pandemia grypy występuje, gdy na świecie pojawia się nowy wirus, który znacznie różni się od wirusów grypy, krążących dotychczas i jednocześnie ma zdolność do:
• zakażania ludzi,
• łatwego przenoszenia się z człowieka na człowieka,
• wywoływania choroby u dużej liczby osób zakażonych,
• łatwego rozprzestrzeniania się, gdyż większość ludzi nie będzie miała jeszcze wykształconej odporności w kierunku tego wirusa lub będzie ona wykształcona w niewystarczającym stopniu.

Szósty stopień

Fazę szóstą, najwyższą w skali określonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), ogłasza się wtedy, gdy epidemia grypy wystąpi w przynajmniej jednym kraju, leżącym w innym regionie WHO niż kraje, w których wcześniej potwierdzono epidemię i utrzymującą się transmisję wirusa z człowieka na człowieka.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)