Chore dziecko w domu

Jeśli dziecko jest chore, należy otoczyć je szczególną opieką, dbając o to, by wirusy nie rozprzestrzeniały się. W czasie pandemii grypy opieka nad dziećmi i młodzieżą szkolną jest specyficzna.
Chore dziecko w domu
  • Pierwszym warunkiem zapobiegania zakażeniom wirusem grypy jest pilna obserwacja dzieci pod kątem występowania u nich objawów chorobowych. Należy pamiętać, że szczególnie u dzieci z nową grypą A/H1N1 często występują objawy ze strony przewodu pokarmowego.

Zobacz: Rozszyfrowanie skrótu A/H1N1/

  • Przebywanie samotne przez długi okres może stanowić dla dziecka chorego poważne obciążenie psychiczne. Należy nauczyć dziecko, aby odpowiednio zakrywało nos i usta w czasie kaszlu, tym bardziej, jeżeli w pokoju z nim będzie przebywał opiekun (który powinien być zaopatrzony w maseczkę fizelinową i pozostawać w możliwie jak największej odległości od chorego dziecka, poza wykonywaniem koniecznych zabiegów sanitarnych).

Polecamy: Świadomość najważniejsza - rozmowa o grypie z prof. A. Zielińskim

  • Poważny problem może stanowić dyscyplina oraz stosowanie się dzieci i młodzieży do zaleceń sanitarno-epidemiologicznych, szczególnie do zakazu gromadzenia się w pomieszczeniach i wspólnych zabaw.

Sprawdź: Grypa czy przeziębienie?

Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)