POLECAMY

Czy warto stosować bańki na przeziębienie?

Metoda, po którą często sięgały nasze mamy i babcie teraz wraca do łask. Lekarz radzi, dlaczego warto stosować bańki i jak to zrobić
Czy warto stosować bańki na przeziębienie? fot. Fotolia
Moja mama jest zwolenniczką naturalnych metod leczenia. Podczas przeziębienia, a nawet zapalenia oskrzeli zawsze chce stawiać mnie i mojemu synowi bańki. Ja jednak wolę tabletki i syropy, które zwalczają przyczyny choroby. Która z nas ma rację? Jaka metoda leczenia przeziębienia jest lepsza? Czy stawianie baniek to skuteczny sposób? Jak to działa?

Natalia

Porada lekarza:


Żadne tabletki ani syropy nie zwalczą przyczyn przeziębienia. Jest to infekcja wirusowa i organizm sam musi pokonać chorobotwórcze mikroby. My możemy tylko wspomóc go w walce oraz łagodzić dolegliwości. Domowe sposoby przeziębienie doskonale się do tego nadają. Można też, oczywiście, stosować tabletki (np. przeciwbólowe, przeciwgorączkowe) czy syropy (np. na kaszel). W przypadku małych dzieci zawsze wartko skonsultować objawy z lekarzem.

Jeśli chodzi o bańki, to podczas ich stawiania wytwarza się podciśnienie, które powoduje wciągnięcie skóry i pękanie drobnych naczyń krwionośnych. Niewielka ilość krwi wydostaje się z naczyń do otaczających tkanek. Organizm traktuje własną krew znajdującą się poza krwioobiegiem jak ciało obce i zwalcza ją. Uaktywniają się wtedy mechanizmy obronne organizmu, dlatego układ odpornościowy skuteczniej zwalcza także wirusy przeziębienia.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
bańki na przeziębienie to zawsze był jedyny sposób w moim rodzinnym domu i ja też stosowałam go na moich dzieciach. ważne żeby zacząć przy pierwszych objawach przeziębienia i często nie są już nawet potrzebne leki!