Poldanem (Pygei africani cortex extractum)

Producent

Herbapol Poznań

Postać leku

tabletki

Skład

1 tabletka zawiera 46 mg wyciągu z kory śliwy afrykańskiej (Pygei africani cortex extractum) co odpowiada 6 mg b-sitosterolu. Substancje pomocnicze: fosforan wapnia, sacharoza, skrobia ziemniaczana, stearynian magnezu, talk, methocel E15, polietylenoglikol 6000, żółcień pomarańczowa Lak E110, dwutlenek tytanu E171.

Wskazania

wyłącznie u mężczyzn w trudnościach z oddawaniem moczu spowodowanych łagodnym przerostem stercza (prostaty).

Przeciwwskazania

nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Przed zażyciem leku wskazana jest konsultacja urologiczna. Podczas stosowania leku należy pamiętać o regularnych badaniach urologicznych. Nie stosuje się u dzieci.

Działanie

lek zawierający wyciąg z kory śliwy afrykańskiej. Ułatwia oddawanie moczu, zmniejsza częstość oddawania moczu, a także zmniejsza objętość moczu zalegającego u pacjentów z łagodnym przerostem gruczołu krokowego (prostaty). Przyjmuje się, że za działanie farmakologiczne odpowiada kompleks lipidowo-sterolowy, którego głównym składnikiem aktywnym jest b-sitosterol. Działanie tłumaczy się antagonistycznym wpływem sitosterolu na receptory androgenne oraz działaniem regenerującym na komórki nabłonka gruczołu krokowego i gruczołów okołocewkowych. Ponadto kompleks lipidowo-sterolowy korzystnie wpływa na metabolizm tkanki stercza poprzez zahamowanie stymulacji zrębu gruczołowego i hiperplastycznego nabłonka.

Działania niepożądane

wystąpienie zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Dawkowanie

o ile lekarz nie zaleci inaczej, lek stosuje się 2 razy dziennie po 2 tabletki przed jedzeniem przez co najmniej 4 tygodnie. W razie potrzeby kurację można powtórzyć.

Typ produktu

lek

Dozwolony w ciąży

NIE

Dozwolony podczas karmienia

NIE

Bezpieczny dla kierowców

TAK

Interakcja z alkoholem

NIE

Tagi: