Menthosept (Cetylpyridinii chloridum)

Producent

Polfa Łódź

Postać leku

tabletki

Skład

1 tabl. do ssania zawiera 1,5 mg chlorowodorku cetylpyridyny.

Wskazania

bakteryjne i grzybicze zapalenia jamy ustnej, dziąseł, gardła. W stomatologii, do odkażania jamy ustnej w przypadkach ograniczonej możliwości zabiegów higienicznych jamy ustnej.

Przeciwwskazania

nadwrażliwość na składniki preparatu. Dzieci do 6 roku życia. .Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Działanie

tabletki do ssania o działaniu odkażającym. Zawierają czwartorzędowy związek amoniowy o właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych działający w stosunku do drobnoustrojów wywołujących zapalenia jamy ustnej i gardła. Tabletki nie zawierają cukru.

Działania niepożądane

reakcje alergiczne, przemijające zaburzenia smaku. Duże dawki mogą powodować podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i żołądka, nudności, biegunkę. Lek osłabia działanie preparatów w postaci roztworów zawierających kwas acetylosalicylowy.

Dawkowanie

dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia. Leczniczo: 1 tabl. co 1-2 h, maksymalnie 8 tabl. dziennie. Profilaktycznie: 2-3 tabl. dziennie. Dzieci powyżej 6 roku życia. Leczniczo: 1 tabl. co 2-3 h, maksymalnie 6 tabl. dziennie. Profilaktycznie: 1-2 tabl. dziennie. Tabletki ssać po posiłku lub co najmniej 30 min. przed posiłkiem. Stosowanie większej ilości tabletek niż zalecane nie zwiększa skuteczności działania i może spowodować podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej lub biegunkę.

Typ produktu

lek

Dozwolony w ciąży

NIE

Dozwolony podczas karmienia

NIE

Bezpieczny dla kierowców

NIE

Interakcja z alkoholem

NIE

Tagi: