POLECAMY

Althagem (Althaea officinalis)

Producent

Gemi

Postać leku

syrop

Skład

100 g preparatu zawiera 36 g wodnego maceratu otrzymanego z 6 g korzenia prawoślazu, ekstrahent-mieszanina wody i etanolu (47,9:1), substancja pomocnicza: kwas benzoesowy. 100g preparatu zawiera ok. 64 g sacharozy.

Wskazania

Althagem stosowany jest tradycyjnie jako środek pomocniczy w objawach stanów zapalnych jamy ustnej i gardła: chrypka, kaszel, np. w przebiegu przeziębienia. Pomocniczo w podrażnieniach i stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Przeciwwskazania

nie należy stosować syropu jeśli występuje nadwrażliwość na składniki preparatu. Uczulenie na kwas benzoesowy. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 3 roku życia.

Działanie

Altagem zawiera wodny macerat z korzenia prawoślazu, wykazujący działanie łagodzące kaszel oraz osłaniające błonę śluzową jamy ustnej i gardła. Działanie to związane jest z zawartością śluzu roślinnego z korzenia prawoślazu, konsystencją preparatu oraz jego lepkością. Śluz korzenia prawoślazu tworzy roztwory koloidalne, które pokrywają błony śluzowe cienką warstwą i działają na nie ochronnie. Ponadto śluz, działając osłaniająco na zmienioną zapalnie, przekrwioną rozpulchnioną błonę śluzową gardła, łagodzi także odruch kaszlowy. Jest to produkt leczniczy stosowany tradycyjnie w podanych wskazaniach, a jego skuteczność opiera się na długotrwałym stosowaniu i doświadczeniu.

Działania niepożądane

u osób szczególnie wrażliwych na kwas benzoesowy może wystąpić pobudzone wydzielanie śliny i podrażnienie żołądka.

Dawkowanie

preparat stosuje się doustnie. Zazwyczaj stosowana dawka leku Althagem to: Dzieci powyżej 3 roku życia do 6 roku życia: 1/2 miarki (5 ml), dawkę powtórzyć w zależności od nasilenia objawów podrażnienia (do 3 razy dziennie). Dzieci powyżej 6 roku życia 1/2 miarki (5 ml) dawkę powtórzyć w zależności od nasilenia objawów podrażnienia (do 5 razy dziennie). Młodzież od 13 roku życia i dorośli: 1 miarkę (10 ml), dawkę powtórzyć w zależności od nasilenia objawów podrażnienia (do 6 razy dziennie).

Typ produktu

lek

Dozwolony w ciąży

NIE

Dozwolony podczas karmienia

NIE

Bezpieczny dla kierowców

NIE

Interakcja z alkoholem

NIE