Żylaki powrózka nasiennego

Varicocele

Żylaki powrózka nasiennego to workowate rozszerzenie, poskręcanie naczyń żylnych, które zbierają krew z jądra. Żylaki najczęściej występują po lewej stronie (90% przypadków). Większą skłonność do pojawienia się żylaków mają wysocy i szczupli mężczyźni. Żylaki powrózka nasiennego są wynikiem zastoju krwi w naczyniach żylnych. Przyczyną żylaków są nieprawidłowości w budowie zastawek żylnych. Żylaki mogą występować w chorobie zakrzepicy żylnej oraz w chorobie nowotworowej nerki.

Objawy - Żylaki powrózka nasiennego

  • tępe pobolewanie w obrębie moszny,
  • poszerzone naczynia żylne na jądrze,
  • uczucie dyskomfortu,
  • obniżenie jądra.

Leczenie - Żylaki powrózka nasiennego

Leczenie żylaków powrózka nasiennego jest operacyjne. Wskazaniami do zabiegu jest uczucie dyskomfortu, zmiany jakości nasienia oraz zahamowanie wzrostu objętości jądra po stronie żylaków (u nastolatków). Zmieniona żyła zostaje podwiązana i staje się niedrożna. W przypadku choroby, która spowodowała wystąpienie żylaków, należy leczyć chorobę np. guz nerki. Nieleczone żylaki powrózka nasiennego mogą prowadzić do bezpłodności.

Profilaktyka - Żylaki powrózka nasiennego

Systematyczne samobadanie jąder w celu wczesnego wykrycia zmian.

Dodatkowe informacje - Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego często rozpoznaje się podczas badań związanych z niepłodnością. Żylaki są częstą przyczyną niepłodności. Wynika to z tego, że żylaki powodują wzrost temperatury w mosznie – powoduje to zmniejszoną produkcję plemników.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)