POLECAMY

Zwyrodnienie wielostawowe

Jaka jest istota choroby? Choroba zwyrodnieniowa polega początkowo na zniszczeniu chrząstki stawowej, a w efekcie całej tkanki stawu. Choroba zwyrodnieniowa najczęściej dotyczy stawów biodrowych, kolanowych, stawów rąk oraz kręgosłupa.
Jakie występują objawy? Dominujące objawy to ból w stawie , ograniczenie jego ruchomości, niekiedy jego zniekształcenie, tkliwość przy dotyku, trzeszczenia podczas ruchów oraz wysięk w stawie.
Szczegóły diagnostyki Najwięcej informacji o chorobie zwyrodnieniowej wnosi badanie kliniczne oraz badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie zajętych stawów. Typowe cechy choroby na zdjęciu RTG to zwężenie szpary stawowej, torbiele zwyrodnieniowe oraz osteofity czyli wyrośla kostne.
Postępowanie i leczenie W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stosuje się przeciwbólowo paracetamol, niesterydowe leki przeciwzapalne oraz niekiedy opioidy. W okresie nasilenia dolegliwości korzystać może przynieść dostawowe podawanie glikokortykosteroidów . W farmakoterapii stosuje się także siarczan chondroityny lub glukozaminy. W przypadkach silnego bólu lub znacznego ograniczenia sprawności stosuje się także leczenie operacyjne polegające na wszczepieniu tytanowych protez stawowych.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmują się specjaliści ortopedii.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
zwyrodnienia wielostawowe to okropnie bolesne schorzenie,wspolczuje wszystkim sobie tez