Zwyrodnienie kręgosłupa

Jaka jest istota choroby?

Dolegliwości w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa mogą wynikać ze zmian krążka międzykręgowego, stawów międzywyrostkowych, więzadeł kręgosłupa lub osteofitów.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Głównym objawem jest ból w okolicy przykręgosłupowej nasilający się podczas ruchu. Na podstawie dolegliwości nie można odróżnić co dokładnie jest źródłem dolegliwości. Zwyrodnienie kręgów i krążków międzykręgowych może spowodować ucisk na rdzeń kręgowy, co bywa przyczyną drętwienia kończyn i rwy kulszowej.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Najwięcej informacji o chorobie zwyrodnieniowej wnosi badanie kliniczne oraz badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie zajętych stawów. Typowe cechy choroby na zdjęciu RTG to zwężenie szpary stawowej, torbiele zwyrodnieniowe oraz osteofity czyli wyrośla kostne.

Jakie są metody leczenia?

W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stosuje się przeciwbólowo paracetamol, niesterydowe leki przeciwzapalne oraz niekiedy opioidy. W okresie nasilenia dolegliwości korzystać może przynieść dostawowe podawanie glikokortykosteroidów. W przypadkach silnego bólu lub znacznego ograniczenia sprawności stosuje się także leczenie operacyjne.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmują się specjaliści ortopedii.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Dbałość o kręgosłup oznacza aktywność fizyczną – polecane są sporty takie jak basen oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa. Podczas wykonywania codziennych prac, związanych z podnoszeniem lub przenoszeniem ciężkich przedmiotów czy sięganiem po coś, powinniśmy zawsze pamiętać, by robić to na ugiętych nogach – nie ze zgiętym kręgosłupem. Kręgosłup – cały czas prosty.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)