POLECAMY

Żółtaczka jąder podkorowych

Na czym polega istota choroby?

Choroba polega na odkładaniu się bilirubiny w formie niezwiązanej w  rdzeniu kręgowym i jądrach mózgu. Żółty barwnik odkłada się jądrach podstawy, jądrach nerwów czaszkowych, móżdżku, moście i rogach przednich rdzenia kręgowego prowadząc m.in. do toksycznego uszkodzenia neuronów.

Jakie są przyczyny choroby?

Choroba pojawia się w przebiegu żółtaczki u noworodków. Niezwiązana bilirubina przenika przez barierę krew-mózg doprowadzając do uszkodzenia neuronów. W wypadku braku intensywnego leczenia choroba może doprowadzić do niedorozwoju umysłowego lub porażenia mózgowego noworodka.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Żółtaczka jąder podkorowych rozwija się w następstwie żółtaczki u noworodków. Początkowo choroba manifestuje u dziecka się apatią, chorobie towarzyszy też zaburzenie wzroku i słuchu u dziecka, oraz obniżone napięcie mięśniowe.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

W zdiagnozowaniu żółtaczki jądra podkorowego pomagają następujące badania: oznaczane stężenia bilirubiny całkowitej i bezpośredniej, odczyn Coombsa, morfologia z rozmazem, CRP, posiew krwi, badanie ogólne oraz posiew moczu, testy serologiczne w kierunku zakażeń, badanie hormonów tarczycy, stężenie białka całkowitego i albumin w surowicy.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie polega na stosowaniu fototerapii, transfuzji wymiennych oraz immunoglobulin w przypadku chorób hemolitycznych. Ponadto ważne jest zapewnienie odpowiedniej podaży płynów, kalorii i leczenie zaburzeń ogólnoustrojowych.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się pediatra, neonatolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Profilaktyka ogranicza się do profilaktyki i właściwego leczenia żółtaczki u noworodków. Wśród przyczyn występowania choroby wymienia się najczęściej niedotlenienie płodu, konflikt serologiczny, zaburzoną pracę jelit u noworodka. Im wcześniej urodzone dziecko, tym także większa szansa wystąpienia u niego żółtaczki, a także żółtaczki jąder podkorowych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
mjalemzapaleniejodrazlewelstronyzostalemoprowanydziewtnthastegolutegonadziendziszejszyzaczynamniebolicjodroprawe zrobilemusg iwykazalo malywodniak comamdalejrobic poracie//