Zniekształcenia zmniejszające kończyny dolnej

Jaka jest istota choroby? Wrodzona wada rozwojowa w której kości kończyny dolnej (kość udowa, kość strzałkowa, kość piszczelowa)nie są prawidłowo wykształcone co prowadzi do skrócenia i zniekształcenia kończyny. Przyczyny mogą być genetyczne, zaburzenia w trakcie rozwoju płodowego (zespół pasm owodniowych), działania czynników teratogennych w trakcie embriogenezy, promieniowanie jonizujące, infekcje, zaburzenia metaboliczne. Wady te zazwyczaj współwystępują zazwyczaj z innymi zaburzeniami rozwojowymi.
Jakie występują objawy? Obraz kliniczny zależy od stopnia rozwoju wady; Nieprawidłowo wykształcona kończyna dolna, zaburzenia chodzenia; W przypadku niedorozwoju kości strzałkowej mamy do czynienia ze skróceniem goleni i koślawym ustawieniem stopy, z kolei w przypadku niedorozwoju piszczeli stopa ustawia się szpotawo (goleń również skrócona), i obserwuje się dużą niestabilność w stawie skokowym.
Szczegóły diagnostyki W diagnostyce wykonuje się badanie przedmiotowe, badanie Rtg
Postępowanie i leczenie Leczenie obejmuje aparaty ortopedyczne, protezy brakujących kości. W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpił ogromny rozwój techniki protetyczne i jakość życia takich pacjentów uległa znacznemu polepszeniu.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się neonatolog, ortopeda dziecięcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)