Zniekształcenia kostne w zakresie klatki piersiowej

Jaka jest istota choroby? Grupa zaburzeń wrodzonych w których mamy do czynienia z nieprawidłową budową kostną klatki piersiowej. Występują dwa główne typy takich zaburzeń: klatka piersiowa kurza i klatka piersiowa lejkowata (szewska klatka piersiowa) Częściej występują one u płci męskiej. Mogą to być wady izolowane lub stanowić część zespołów wad wrodzonych (zespól Marfana, zespół Noonan, trisomia 18 pary chromosomów, homocystynuria)
Jakie występują objawy? W przypadku klatki piersiowej kurzej obserwuje się grzebieniowate uwypuklenie mostka natomiast w klatce piersiowej lejkowatej trzon mostka jest wpuklony w kierunku kręgosłupa z jednoczesnym przemieszczeniem się do przodu wyrostka mieczykowatego, kifoza piersiowa ulega zwiększeniu, mięśnie grzbietu są osłabione a pojemność życiowa płuc ulega zmniejszeniu co może prowadzić do niewydolności oddechowej. W obu przypadkach mogą wystąpić bóle pleców i klatki piersiowej.
Szczegóły diagnostyki Rozpoznanie stawia się wykonując badanie przedmiotowe
Postępowanie i leczenie Tylko w przypadku nasilonych objawów (niewielki procent chorych) wskazane jest leczenie chirurgiczne.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się lekarz ortopeda

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)