POLECAMY

Ziarniniak pachwinowy

Na czym polega istota choroby?

Ziarniak pachwinowy jest chorobą weneryczną, spowodowaną przez bakterie Klebsiella granulomatis. Występuje głównie w krajach rozwijających się i na obszarach tropikalnych. Po zakażeniu, w okolicy narządów płciowych pojawiają się owrzodzenia i grudki różnej wielkości. Choroba ta ma przewlekły przebieg, charakteryzuje ją częsta skłonność do nawrotów.

Pamiętać należy o fakcie, że chorobą tą zarazić można się także drogą pozapłciową – poprzez korzystanie z tych samych ręczników oraz ubrań.

Jakie są przyczyny choroby?

Chorobę wywołują bakterie Klebsiella granulomatis.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Okres wylęgania choroby wynosi od 10. do 40. dni. Po tym okresie, w okolicy narządów płciowych pojawiają się owrzodzenia i grudki, które rozprzestrzeniają się na otaczające tkanki, powodując ich zniszczenie.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

W diagnostyce ważne znaczenie ma wywiad i kliniczna ocena zmiany. Potwierdzeniem rozpoznania jest stwierdzenie tak zwanych ciałek Donovana w materiale pobranym ze zmiany. Ciałka te są widoczne w badaniu histopatologicznym.

Jakie są metody leczenia?

W leczeniu tej choroby, zastosowanie znajduje antybiotykoterapia. Terapię antybiotykami należy kontynuować nawet w momencie, gdy zmiany ulegną całkowitemu wycofaniu.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Zakażone osoby powinny zgłosić się do lekarza dermatologa-wenerologa. Kobietom porady udzielić może także lekarz ginekolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Aby zapobiec zakażeniu, konieczne jest używanie prezerwatyw podczas stosunków płciowych oraz unikanie kontaktów seksualnych z nieznanymi partnerami. Należy dbać także o higienę, korzystając z własnych ręczników i czystych ubrań.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)