POLECAMY

Ziarnica złośliwa, choroba Hodgkina, chłoniak Hodgkina

Na czym polega istota choroby?

Choroba Hodgkina, zwana też chłoniakiem Hodgkina lub ziarnicą złośliwą, jest chorobą nowotworową węzłów chłonnych, głównie tych umieszczonych powyżej przepony (węzły śródpiersia, szyjno-nadobojczykowe i pachowe). Polega ona na niekontrolowanym namnażaniu się limfocytów. Przebieg ziarnicy złośliwej jest długo bezobjawowy, a przerzuty poza układ chłonny następują dość późno, stąd dobre rokowania.

Choroba Hodgkina cechuje się wysoką wyleczalnością. Częściej chorują mężczyźni i biała. Występują dwa szczyty zachorowalności: pierwszy ok. 25. roku życia i drugi po 50. roku życia.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyny choroby nie zostały dotychczas poznane. Według niektórych badań istnieje związek między zakażeniem wirusem Ebsteina-Barr (EBV), a wystąpieniem ziarnicy złośliwej. Większe ryzyko zachorowania na tę chorobę obserwuje się u osób, które przeszły mononukleozę zakaźną wywołaną wirusem EBV. Prawdopodobnie dużą rolę odgrywają także czynniki dziedziczne.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Typowe objawy to powiększenie węzłów chłonnych szyi i nadobojczykowych, z towarzyszącą gorączką, nocnymi potami oraz spadkiem masy ciała. Występuje także kaszel, duszność, powiększenie wątroby i śledziony, zaburzenia czucia oraz napięcie mięśniowe.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Diagnozę stawia się na podstawie badania histologicznego pobranego w całości węzła chłonnego. Aby pobrać węzeł chłonny niekiedy konieczne bywa wykonanie mediastinoskopii (laparoskopia śródpiersia) . Pomocniczą rolę stanowią badania laboratoryjne (poziom fosfatazy zasadowej i LDH) oraz obrazowe.

Jakie są metody leczenia?

Postępowanie zależy od wielu czynników, w tym od typu nowotworu. W postaci guzkowej stosuje się wyłącznie radioterapię. W pozostałych postaciach stosuje się chemioterapię, niekiedy skojarzoną z naświetlaniami.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmują się onkolodzy oraz hematolodzy.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Wystąpieniu ziarnicy złośliwej nie można zapobiec.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/4 lata temu
Historię kilku chorych na ziarnicę złośliwą i porcję ciekawych informacji o chłoniaku chodgkina znajdziemy na stronie http://ziarnicazlosliwa.pl/ziarnica-zlosliwa-marzena-erm-rozwod-z-hodgkinem/
/5 lat temu
Stany podgorączkowe mogą mieć różne przyczyny, mogą np. wynikać z problemów z tarczycą. W takim przypadku wystarczy odpowiednia terapia (oczywiście pod o kontrolą lekarza) i wszystko wraca do normy.
/5 lat temu
ja dowiedziałam sie dzis po 2,5 roku chodzenia po roznych gabinetach mam objawy grypopodobne powiekszone wezły szyjne pachowe jeden wyciety,pachwinowe kaszel zatkany nos bol kosci stawow najbardziej ramion i szyji
POKAŻ KOMENTARZE (2)