POLECAMY

Zez (Choroba zezowa)

Strabismus

Choroba, która polega na tym, że gdy patrzy się w dal, osie widzenia nie sa ustawione równolegle, a przy patrzeniu na punkt bliski nie przecinają się w tym punkcie. W pierwszych miesiącach życia zez występuje prawie u każdego dziecka. Wynika to z tego, że obrazy wysyłane przez narząd wzroku do mózgu nie są jeszcze spójna całością. Istnieje również pewna wrodzona forma zeza. Przyczyną zeza u starszych osób jest najczęściej choroba oczu (zapalenie, uszkodzenie mięśni oka). U dzieci zazwyczaj występuje zez zbieżny - powoduje, że spojrzenie zdaje się krzyżować.

Rodzaje zeza:

  • zez utajony lub pozorny,
  • zez jednooczny,
  • zez obuoczny,
  • zez towarzyszący

Objawy - Zez

  • niesymetryczne ustawienie gałek ocznych,
  • krzywe ułożenie głowy,
  • potrącanie jedna stroną ciała mebli i innych przedmiotów

Leczenie - Zez

Im wcześniej zostanie rozpoczęta terapia tym większe szanse jej powodzenia. Wadę można usunąć tylko w określonej, krótkiej zresztą fazie jej rozwoju. Najlepsze wyniki leczenia uzyskuje się przed ukończeniem szóstego roku życia. Zeza leczy się za pomocą ćwiczeń wzrokowych. Jeśli doszło już do osłabienia wzroku, okularem przysłania się zdrowe oko, a to wymusza aktywacje oka osłabionego. Jeśli to nie przynosi efekty wykonuje się operację. Zabieg operacyjny polega na naprężeniu lub rozluźnieniu odpowiednich mięśni oka. Istnieje alternatywa zabiegu operacyjnego- polega na wstrzykiwaniu toksyny otulinowej A, tzw. Oculinum, do mięśni zewnętrznych oka. Metoda ta jest bezpieczna

Profilaktyka - Zez

Rodzice powinni zadbać o to aby dziecko rozpoczynające naukę i uczące się przynajmniej raz w roku przeszło badanie okulistyczne. Szczególnie, gdy dziecko ma problemy w nauce lub skarży się na bóle oczu lub głowy. Wykonywanie systematycznych badań przesiewowych u dzieci pozwoli na szybkie wykrycie zeza.

Dodatkowe informacje - Zez

Nieleczony zez upośledza zdolność widzenia dlatego może utrudniać wykonywanie czynności wymagające widzenia przestrzennego. Dodatkowo nieleczony zez może powodować skrzywienie kręgu szyjnego oraz nieprawidłowe ustawienie głowy.

Tagi: oczy, oko, zez
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)