POLECAMY

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Jaka jest istota choroby? ZZSK to przewlekły, postępujący proces zapalny obejmujący stawy krzyżowo-biodrowe, drobne stawy kręgosłupa a także pierścienie włókniste i więzadła kręgosłupa. Proces ten prowadzi do powolnego usztywnienia całego kręgosłupa.
Jakie występują objawy? Podstawowy objaw to ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, promieniujący do pachwin, pośladków i stawów kolanowych, zwykle ból jest tępy , przerywany po kilku miesiącach stały. U 10-20% może wystąpić zapalenie stawów skokowych lub kolanowych. Objawy z innych narządów to: zapalenie błony naczyniowej oka, białkomocz, niedomykalność zastawki aortalnej, zapalenie aorty wstępującej, objawy neurologiczne, z zakresu układu oddechowego lub pokarmowego.
Szczegóły diagnostyki Dokładne badanie przedmiotowe to podstawa diagnostyki. Najwcześniej stwierdza się zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się wzrost OB. i CRP, leukocytozę, niedokrwistość, białkomocz, zwiększone stężenie IgA, czynnik reumatoidalny w klasie Iga, antygen HLA B27. Typowy obraz choroby pozwalają stwierdzić badania obrazowe w tym rtg kręgosłupa.
Postępowanie i leczenie W leczeniu zastosowanie znajdują: niesterydowe leki przeciwzapalne, sulfasalazyna, metotreksat, glikokortykosteroidy, leki biologiczne takie jak infliksimab i etanercept. Niezwykle istotna jest fizjoterapia a przede wszystkim kinezyterapia czyli leczenie ruchem. W przypadku następstw neurologicznych konieczne może być leczenie operacyjne.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmują się przede wszystkim specjaliści reumatologii.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Popieram. Sól jodowo-bromowa świetnie działa na bolące stawy. Co prawda nie stosowałam jej na bóle stawów kręgosłupa, ale na te kolanowe. Ból szybko zaczął mijać.
/6 lat temu
na takie schorzenie to polecam sól bocheńską. wsypać do wody i się relaksować - coś w formie domowego spa :)