Zespół stresu pourazowego, zaburzenia stresowe pourazowe

Zaburzenie lękowe, które jest efektem przeżycia traumatycznego wydarzenia.  Wydarzenie to z reguły przekraczało zwykłe ludzkie doświadczenia. Do takich wydarzeń między innymi  zaliczamy: wojnę, gwałt, powódź, pobyt w obozie koncentracyjnym. Zespół stresu pourazowego to trudny do zniesienia stan psychiczny, który może uniemożliwić normalne funkcjonowanie danej osoby w społeczeństwie.

Objawy - Zespół stresu pourazowego, zaburzenia stresowe pourazowe

  • bezradność,
  • osłabienie psychiczne,
  • poczucie bycia ofiarą,
  • uporczywe wspomnienia, którym towarzyszy pragnienie, by nie zapomnieć tego wydarzenia,
  • brak apetytu,
  • strach przed miejscem, rzeczą związaną z bolesnym wydarzeniem,
  • niechęć do aktywności,
  • myśli samobójcze.
     

Leczenie - Zespół stresu pourazowego, zaburzenia stresowe pourazowe

Zespół stresu pourazowego wymaga leczenia. Czasami stosuje się środki przeciwlękowe. Jednak takie działanie łagodzi objawy, a nie likwiduje przyczyny. Leki, które chory przyjmuje najczęściej mają charakter silnie uzależniający. Dlatego nie jest to do końca dobre rozwiązanie. Zaleca się by podstawą leczenia była psychoterapia. Dobre efekty leczenia przynosi terapia poznawczo-behawioralna. Celem tej terapii jest zachęta danej osoby by przestała ona unikać kontaktu z bodźcami, które budzą skojarzenia z tragicznym wydarzeniem, które miało miejsce w przeszłości. Terapia jest tym bardziej skuteczna im szybciej zostanie rozpoczęta po zaistniałym przeżyciu. W leczeniu zespołu stresu pourazowego ogromne znaczenie ma obecność bliskiej osoby. Potrzebna jest rozmowa i wspólne przebywanie z osobą, która przeżyła traumę.

Profilaktyka - Zespół stresu pourazowego, zaburzenia stresowe pourazowe

Mówi się o przyjmowaniu kwasów omega 3, gdyż korzystnie wpływają na stan psychiczny. Mają działanie przeciwdepresyjne- obniżają nasilenie gniewu oraz lęku.

Dodatkowe informacje - Zespół stresu pourazowego, zaburzenia stresowe pourazowe

Symptomy zespołu stresu pourazowego doświadcza 1 na 10 kobiet (dwukrotnie częściej niż mężczyźni). Zespół stresu pourazowego często jest diagnozowany u weteranów wojennych.
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)