Zespół Sjogrena

Jaka jest istota choroby? Zespól Sjogrena to przewlekła choroba autoimmunologiczna w której dochodzi do upośledzenia czynności gruczołów wewnątrzwydzielniczych (ślinowych, łzowych) ale także do zmian zapalnych w wielu innych narządach.
Jakie występują objawy? Najbardziej charakterystyczne objawy to suchość rogówek i spojówek odczuwane jako „piasek” pod powiekami, pieczenie, drapanie. Dodatkowo występuje suchość w jamie ustnej, trudności w żuciu i połykaniu pokarmów. Objawy pozagruczołowe to dolegliwości stawowe podobne do występujących w reumatoidalnym zapaleniu stawów, powiększenie węzłów chłonnych, zmiany w płucach, nerkach, zapalenie trzustki lub tarczycy.
Szczegóły diagnostyki Badania pomocnicze wykonywane przy podejrzeniu Sjogrena to przeciwciała ANA (anty-Ro i anty-La), czynnik reumatoidalny, u chorych występuje podwyższony poziom gammaglobulin, niedokrwistość i leukopenia. Wykonuje się także badania obrazowe takie jak sialografia (badanie przewodów ślinowych) scyntygrafia lub ultrasonografia ślinianek. Istotne informacje wnoszą badania okulistyczne, ocena ilości wytwarzania śliny czy też badania morfologiczne.
Postępowanie i leczenie W leczeniu istotne znaczenie ma ochrona narządu wzroku, między innymi poprzez stosowanie tzw „sztucznych łez”. Niekiedy stosuję się pilokarpinę, chlorochinę a czasem glikokortykosteroidy czy inne leki immunosupresyjne.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zespołu Sjogrena zajmuje się specjalista reumatolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/09.04.2015 15:57
a mój faworyt to ocutears. najlepsze krople wg mnie
/08.04.2015 12:11
mnie bardzo pomagają krople cationorm, bardzo polecam
/28.08.2014 16:24
ja również korzystałam z tych ocutears i były bardzo pomocne. fajnie nawilżają, są długo ważne, można je śmiało polecić
POKAŻ KOMENTARZE (5)