POLECAMY

Zespół rakowiaka

Jaka jest istota choroby? Rakowiak powstaje z komórek wewnątrzwydzielniczych znajdujących się w przewodzie pokarmowym oraz poza nim, w narządach wywodzących się z pierwotnej cewy jelitowej. Za większość objawów choroby odpowiedzialna jest wydzielana przez rakowiaka serotonina.
Jakie występują objawy? Objawy zespołu rakowiaka mogą być bardzo różnorodne i dotyczyć wielu narządów. W chorobie obserwuje się m.in. napadowe przekrwienie skóry przechodzące w sinicę, połączone z kołataniem serca i potami (często sprowokowane stresem, posiłkiem, lekami), teleangiektazje, kurczowe bóle brzucha, biegunka, skurcz oskrzeli przypominający astmę, obrzęki, powiększenie wątroby, zespół Cushinga.
Szczegóły diagnostyki Rozpoznanie stawia się po wykonaniu badań obrazowych i endoskopowych przewodu pokarmowego połączonych z biopsją i badaniem histopatologicznym. Przydatne jest również oznaczanie specyficznych markerów we krwi oraz w moczu.
Postępowanie i leczenie Leczenie rakowiaka polega na wycięciu zmiany z marginesem zdrowej tkanki. Ponadto w zespole rakowiaka stosuje się analogi somatostatyny.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Pomoc można uzyskać u endokrynologa, gastroenterologa i chirurga.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)