Zator i zakrzep tętniczy

Na czym polega istota choroby?

W przypadku zatoru tętniczego i zakrzepicy w tętnicy dochodzi do zatoru, który uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi.

Jakie są przyczyny choroby?

Zator tętniczy spowodowany jest przez materiał zatorowy przenoszony z prądem krwi. Materiałem zatorowym jest najczęściej skrzeplina, rzadziej fragmenty tkanki nowotworowej czy kryształy cholesterolu.

Zakrzepica powstaje w wyniku odwodnienia, w wyniku którego w zmienionej miażdżycowo tętnicy dochodzi do zagęszczenia krwi. Przyczyną zagęszczenia krwi może być również obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Powstający materiał zatorowy może dawać objawy pod postacią udaru mózgu, niedokrwienia kończyn dolnych (np. palców stóp – zespół „niebieskich palców”) lub jelit bądź zawału nerki. Czasem są one pierwszą oznaką tętniaka. Do zakrzepicy może też dochodzić w jamach chorego serca i na jego zastawkach. Stąd zatory wędrują m.in. do kończyn dolnych, odpowiadając za 40% przypadków ostrego niedokrwienia kończyny. Z prawej części serca oraz z żył systemowych zatory płyną do tętnic płucnych, powodując tzw. zatorowość płucną, która jest stanem zagrożenia życia. Inną jednostką chorobową związaną z zakrzepicą i zatorowością tętniczą jest ostre niedokrwienie jelit, które objawia się jako tzw. „ostry brzuch” i może powodować martwicę jelit oraz zgon.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Rozpoznania dokonuje się za pomocą badań laboratoryjnych takich jak: EKG, enzymy mięśnia sercowego, parametry układu krzepnięcia, stężenie mioglobiny w moczu, pH krwi i stężenie dwuwęglanów, elektrolity.

Wykonuje się też inne badania nieinwazyjne takie jak: termometria, pletyzmografia, USG kończyn dolnych i USG - Colour duplex Doppler, przezskórne pomiary pH i PO2, kapilaroskopia, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Badanie inwazyjne takie jak: angiografia zwykła lub subtrakcyjna, pozwala na dokładne ustalenie umiejscowienia zwężenia tętnicy.

Jakie są metody leczenia?

Przy rozpoznaniu zatoru i zakrzepicy niezwykle ważne jest szybkie wdrożenie leczenia. Najczęściej prowadzi się ogólną heparynizację. W przypadku, gdy kończyna zachowuje żywotność stosuje się leczenie objawowe (heparyna, arteriografia). Jeśli ryzyko operacyjne jest niskie wykonuje się embolektomię z użyciem balonu. Stosuje się urokinazę dotętniczo bądź leki przeciwzakrzepowe. Jeśli natomiast ryzyko operacyjne jest wysokie stosuje się leczenie trombolityczne i operuje się zmienione naczynia.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Kardiolog inwazyjny, kardiochirurg, chirurg naczyniowy.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Należy zachowywać odpowiednią masę ciała, zwalczać otyłość, zwiększać aktywność fizyczną, pić odpowiednią ilość płynów. Chorzy z ryzykiem wystąpienia zakrzepicy powinni nosić specjalne pończochy oraz stosować leki przeciwzakrzepowe.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
Nowotwór nie powoduje zatorów! Jeżeli juz to powikłania i leczenie nowotworów
/5 lat temu
"Specjalne" pończochy - nie mają zastosowania w profilaktyce zakrzepicy tętniczej ... w zakrzepicy żylnej - jak najbardziej !!! . Nie uwzględniono najczęstszej przyczyny zatorów tętnic obwodowych - zaburzeń rytmu i zmian pozawałowych !!!!!