POLECAMY

Zaśniad groniasty

Mola hydatidosa

Ciążowa choroba trofoblastu. Najczęściej w miesiąc po zapłodnieniu, zdarza się, że wzrasta produkcja hormonu gonadotropiny kosmówkowej, wówczas kosmki zaczynają się nagle zbytnio rozrastać. Rozwijają się na nich liczne pęcherzyki wypełnione płynem. W wyniku tego zarodek nie otrzymuje pożywienia i obumiera. Kosmówka ma zasadnicze znaczenie w wytwarzaniu wód płodowych i łożyska, poprzez które odżywia się płód. Pęcherzyki, które powstają wywodzą się trofoblastu płodowego. Nie ustalono jednoznacznej przyczyny zaśniadu groniastego, ale uważa się, że powodują ją wadliwe predyspozycje samego zarodka.

Objawy - Zaśniad groniasty

  • krwawienie z dróg rodnych,
  • zbyt szybko rosnąca macica,
  • niewyczuwalne ruchy dziecka,
  • brak tonów serca,
  • nasilone wymioty,
  • w usg obraz zamieci śnieżnej.

Leczenie - Zaśniad groniasty

Jedyną skuteczna metoda leczenia jest wyłyżeczkowanie jamy macicy. Tylko w ten sposób można zapobiec ewentualnemu tworzeniu się złośliwych narośli w macicy. Kobieta musi pozostawać pod obserwacją, bowiem zaśniad może rozwijać się również po zakończeniu ciąży. W przypadku zaśniadu groniastego zarodek nie ma szans na przeżycie. Przez kolejny rok kobieta powinna mieć wykonywane badanie krwi i moczu. Badania te są bardzo ważne bowiem na ich podstawie można stwierdzić, czy mimo łyżeczkowania, w macicy nie pozostały resztki zaśniadu.

Profilaktyka - Zaśniad groniasty

Każde krwawienie w ciąży należy skonsultować z ginekologiem. Nie ma jednak działań profilaktycznych w przypadku zaśniadu groniastego. Po stwierdzeniu zaśniadu groniastego, kobieta nie powinna zachodzić w ciążę przez co najmniej rok.

Dodatkowe informacje - Zaśniad groniasty

W 5% przypadków zaśniadu groniastego pojawia się nowotwór. Rozwija się on, gdy macica nie została dokładnie oczyszczona ze zwyrodniałych kosmków.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Jakie są szanse na urodzenie dziecka czy wiek ma znaczenie