POLECAMY

Zapalenie wyrostka sutkowatego

Na czym polega istota choroby?

Choroba jest procesem zapalnym, który obejmuje komórki powietrzne wyrostka sutkowatego oraz kości lub szpiku kostnego obejmującego wyrostek.

Jakie są przyczyny choroby?

Choroba ta rozwija się w wyniku ostrego lub przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Sprzyjają jej czynniki takiej jak: brak możliwości odpływu ropnej wydzieliny, nieodpowiedni sposób leczenia oraz obniżona odporność.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawy mogą wystąpić w trakcie leczenia ostrego zapalenia ucha środkowego lub 2-3 tygodnie po leczeniu, gdy ostra postać choroby zamienia się w przewlekłą. Typowymi symptomami są: ból ucha i okolic, ropna wydzielina z ucha i pogorszenie słuchu. Mniej charakterystyczne objawy to gorączka oraz uczucie ogólnego rozbicia. 

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Rozpoznanie choroby jest możliwe dzięki badaniu rentgenowskiemu oraz tomografii komputerowej kości skroniowej.

Jakie są metody leczenia?

Jeśli w przebiegu zapalenia wyrostka sutkowatego doszło do destrukcji kości i wytworzenia ropnia podokostnego konieczny będzie zabieg operacyjny. Poza tym stosuje się terapię antybiotykową.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem schorzenia zajmuje się lekarz laryngolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Działania profilaktyczne opierają się bieżącym leczeniu chorób infekcyjnych górnych dróg oddechowych i niedopuszczaniu do zapalenia ucha środkowego. Jeśli jednak do niego dojdzie istotne znaczenie ma wdrożenie odpowiedniego leczenia i niedopuszczenie do powstania powikłań.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)