POLECAMY

Zapalenie ucha zewnętrznego

Na czym polega istota choroby?

Zapalenie ucha zewnętrznego jest bolesnym schorzeniem  bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym. Może przyjmować różne formy, zazwyczaj występuje w postaci wyprysku lub swędzącej zmiany obejmującej zewnętrzny przewód słuchowy, a w niektórych przypadkach nawet całą małżowinę uszną.

Jakie są przyczyny choroby?

Czynniki sprzyjające rozwojowi zapalenia ucha zewnętrznego to:

 • brak wosku usznego;
 • uraz ucha;
 • wysoka temperatura i wilgotność powietrza;
 • noszenie aparatu słuchowego.

Choroba najczęściej rozwija się u alergików i osób uprawiających sporty wodne (częste przebywanie w wodzie powoduje nadmierne wymywanie naturalnej woskowiny usznej). U cukrzyków oraz osób o obniżonej odporności schorzenie może przerodzić się w złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego (spowodowane przez pałeczkę ropy błękitnej).

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Do objawów zapalenia ucha zewnętrznego należą:

 • ból ucha;
 • obrzęk ucha i małżowiny usznej;
 • świąd i zaczerwienienie;
 • zaburzenie słuchu;
 • zawroty głowy;
 • niedowład lub porażenie nerwu twarzowego po stronie zapalenia;
 • czasami pojawia się ropny wyciek z ucha.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Zapalenie ucha wewnętrznego różnicuje się z zapaleniem wyrostka sutkowatego, dlatego niezbędne jest wykonanie prześwietlenia kości skroniowej. Aby zdiagnozować zapalenie ucha zewnętrznego wykonuje się otoskopię. Następnie pobiera się wymaz z ucha do badania bakteriologicznego (w celu dobrania odpowiednich leków) oraz przeprowadza się płukanie ucha. Z kolei kontrolę słuchu umożliwia audiometria.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie zapalenia ucha zewnętrznego polega na stosowaniu maści zawierającej antybiotyk i sterydy. W cięższych przypadkach antybiotyki podaje się doustnie. Ważne jest systematyczne oczyszczanie przewodu słuchowego zewnętrznego pod nadzorem lekarza. Czasami złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego może wymagać założenia drenu oraz chirurgicznego usunięcia martwicy.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmują się laryngolog i otolaryngolog, niekiedy konieczna jest interwencja chirurga.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Aby skutecznie zapobiegać chorobie, należy delikatnie usuwać woskowinę z ucha. Nie wolno samodzielnie czyścić uszu nieodpowiednimi przedmiotami, takimi jak: pałeczki, zapałki. Należy też ograniczyć kąpiele w pływalni. Osoby, które korzystają z aparatów słuchowych powinny przykładać dużą wagę do higieny uszu. Natomiast cukrzycy powinni kontrolować poziom cukru we krwi i w razie trudności z samodzielnym usuwaniem woskowiny – udać się do lekarza.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Ja miewam bole malzowiny usznej. Najczesciej rano - czuje ostry bol w uchu i nasila sie przy ruchu glowy i zuchwy. Nie mam zadnych objawow w postaci zaczerwienienia, ale nie moge dotykac ucha, bo nawet najmniejszy ruch sprawia bol...