Zapalenie ucha środkowego

Na czym polega istota choroby?

Zapalenie ucha środkowego to infekcyjna choroba, którą wywołują głównie bakterie. Może mieć charakter ostry lub przewlekły. Ostre zapalenie trwa do 3 tygodni i najczęściej dotyka dzieci, ale może pojawić się również w dorosłym wieku. Postać przewlekła choroby może pojawić się na skutek nie wyleczonego stanu ostrego, a czas trwania przekracza 3 miesiące.

Jakie są przyczyny choroby?

Zapalenie ucha środkowego rozwija się na skutek infekcji bakteryjnej. Ryzyko zachorowania wzrasta w sezonie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną, gdy odporność organizmu jest obniżona. Choroba może pojawić się także jako powikłanie schorzeń takich jak: angina, grypa, zapalenie gardła lub zatok.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

W przebiegu choroby występują objawy takie jak: ostry ból ucha nasilający się w nocy, uczucie napięcia i pełności w uchu. Zazwyczaj chorzy skarżą się na pogorszenie słuchu. Dodatkowo mogą pojawić się bardziej ogólne symptomy – gorączka (nawet do 40 stopni Celsjusza), uczucie osłabienia oraz brak apetytu. W przypadku przewlekłej postaci choroby może dojść do perforacji (przedziurawienia) błony bębenkowej oraz wycieków z ucha środkowego.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Lekarz stawia diagnozę na postawie objawów pojawiających się w przebiegu choroby oraz na podstawie wymazu bakteriologicznego z ucha w celu wykrycia drobnoustroju powodującego zapalenie. Dodatkowo może wykonać otoskopię, za pomocą której jest wstanie ocenić wnętrze ucha.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie opiera się na kuracji antybiotykowej. Dodatkowo lekarz może przepisać leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, które pomogą złagodzić objawy choroby. Jeśli dojdzie do przewlekłego zapalenia ucha środkowego konieczny może być zabieg paracentezy polegający na nacięciu błony bębenkowej. W niektórych przypadkach stosuje się również odsysanie wydzieliny oraz oczyszczanie przewodu słuchowego.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zapalenia ucha środkowego zajmuje się lekarz laryngolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Nie istnieje skuteczny sposób zapobiegania chorobie. Istotne znaczenie ma jednak bieżące leczenie chorób infekcyjnych w obrębie jamy nosowo-gardłowej, które mogą doprowadzić do zapalenia ucha środkowego. Duże znaczenie profilaktyczne ma również unikanie narażenia ucha na niskie temperatury, gdyż przechłodzenie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Ponadto należy pamiętać o odpowiedniej higienie uszu polegającej na systematycznym usuwaniu woskowiny.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)