POLECAMY

Zapalenie szyjki macicy

Na czym polega istota choroby?

Naturalnie, szyjka macicy jest jałowa (nie występują w niej żadne bakterie). U kobiet aktywnych seksualnie i kobiet, które rodziły może dojść do przedostania się bakterii z pochwy do macicy. W ten sposób dochodzi do jej zakażenia.

Jakie są przyczyny choroby?

Większość zakażeń powodowana jest przez drobnoustroje: N. gonorrhoea, Ch. Trachomatis, Trichomonas vaginalis oraz wirusa opryszczki, które przenoszone drogą kontaktów seksualnych dostają się do ujścia szyjki macicy. Powodem stanu zapalnego może być również reakcja alergiczna na lateks lub chemiczne środki antykoncepcyjne.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Najczęstszym i niejednokrotnie jedynym objawem choroby są śluzowo-ropne upławy. Po stosunku seksualnym pojawić się może plamienie. Stosunki stają się bolesne. Występować może także świąd pochwy i sromu.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Rozpoznanie stawiane jest na podstawie badania ginekologicznego. Lekarz obserwuje stan zapalny błony śluzowej szyjki macicy, szyjka jest delikatna i łatwo krwawi przy dotyku. Dodatkowo charakterystyczne jest występowanie śluzu ( żółtawy lub brązowy). W przypadku zakażeń spowodowanych wirusem opryszczki widoczne są bolesne owrzodzenia. Materiał z ujścia szyjki macicy jest pobierany w celu wykonania posiewów, na podstawie których możliwe jest wdrożenie skutecznego leczenia.

Jakie są metody leczenia?

Podstawą leczenia jest antybiotykoterapia, podczas której zachować należy wstrzemięźliwość seksualną. Konieczne jest leczenie także partnerów seksualnych chorych kobiet. Powikłaniami zapalenia szyjki macicy mogą być m.in. zapalenie przydatków, cewki moczowej, błony śluzowej macicy, otrzewnej, a także ciąża pozamaciczna i niepłodność. W przypadku wywinięcia lekarz przypala szyjkę macicy. W niektórych sytuacjach może być konieczne leczenie operacyjne.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zapalenia szyjki macicy zajmuje się lekarz ginekolog.

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)