Zapalenie szpiku kostnego

Jaka jest istota choroby? U dzieci zapalenie kości i szpiku występuje najczęściej głównie w obrębie kości udowej, piszczelowej, ramieniowej oraz promieniowej .U dorosłych zwykle dotyczy kości miednicy lub kręgosłupa.
Jakie występują objawy? Do objawów choroby zaliczam przede wszystkim gorączkę. Niekiedy przez długi czas jest to jedyny objaw co bardzo utrudnia rozpoznanie. Do innych symptomów zaliczamy ból, obrzęk, zaczerwienienie i ocieplenie tkanek nad kością, u małych dzieci może być niechęć do chodzenia, utykanie. W zaawansowanych stadiach przewlekłego zapalenia może dojść do powstania ropnego wycieku z przetoki która się wytwarza.
Szczegóły diagnostyki morfologia krwi i rozmaz krwi, OB, posiew krwi i posiew ropy. Konieczne może być badanie izotopowe kości - scyntygrafia, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Zdjęcia rentgenowskie chorej okolicy często nie wykazują zmian w pierwszych 2-3 tygodniach choroby.
Postępowanie i leczenie Leczenie polega na długotrwałej antybiotykoterapii oraz podawaniu leków przeciwbólowych. W trakcie leczenia często istnieje konieczność interwencji chirurgicznej. Polega ona na usunięciu zakażonych fragmentów kości lub metalowych implantów kości, drenażu oraz miejscowym zastosowaniu specjalnych preparatów zawierających antybiotyki.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmują się interniści, lekarze chorób zakaźnych oraz chirurdzy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
korzeń żywokostu ma taką ciemną skórkę którą należy zeskrobać przed starciem na drobnej tarce.
/5 lat temu
W latach 50 spadłam z dużej wysokości,nogi nie prześwietlono,bo przeciez mogłam nią poruszać. W nocy nieprzytomną tata zaniósł mnie do szpitala. Między kością a mięśniem utworzył się skrzep. Miałam zatrucie organizmu ropą a kość zaczęła się psuć.Penicylina nie pomagała, leżałam w szpitalu w gipsie przez kilka lat. Stwierdzono ropne zapalenie szpiku kostnego, operacyjnie kilkakrotnie usuwano zepsutą kość. Lekarze stwierdzili że już nie mogą mnie operować, bo kość psuje się do biodra i muszą nogę amputować. Mama zabrała mnie ze szpitala i przez około 2 miesiące codziennie koło rany kładła starty na drobnej tarce /umyty i świeży/ korzeń żywokostu zmięszny z łyżką gęsiego smalcu. Z rany przestała ciec ropa. Gdy z powrotem zgłosiła się ze mną do szpitala po prześwietleniu ordynator pytał u którego profesora mama była ze mną i co dawała, że jest taka poprawa. Kość zaczęła rosnąć. Nogę mam krótszą ale mam. Życzę aby bratu też pomogło.
/6 lat temu
Nie wiem czy ktoś w ogóle tu zagląda ale może akurat dlatego zdecydowałam się napisać. Przeglądam strony o zapaleniu kości i szpiku bo mój brat (35 lat) miał pół roku temu wypadek w którym doznał wielu obrażeń w tym otwartego złamania III i IV stopnia lewej nogi w podudziu. Na początku nie dawano szans na uratowanie tej nogi gdyż praktycznie nie było w niej ukrwienia. Ma zastosowane potocznie mówiąc drut który ma pomóc w zrośnięciu się kości ale narazie największym problemem jest przewlekłe zapalenie kości i szpiku przez które rana się nie goi i teraz ma dziurę przez którą widać kość. Strasznie to wygląda. Moje pytanie jest takie. Czy ktoś może mi powiedzieć jakie leczenie powinno być zastosowane aby w końcu coś się polepszyło? Proszę o odpisanie wtedy podam maila gdyż bardzo mi zależy na fachowej poradzie. Z góry dziękuję.