POLECAMY

Zapalenie ślinianek

Ślinianki to gruczoły wydzielania zewnętrznego. Wyróżnia się trzy rodzaje ślinianek: przyuszne, podżuchwowe i podjęzykowe. Zadaniem ślinianek jest produkcja śliny. Najczęściej zapaleniu ulegają ślinianki przyuszne, ale także ślinianki podjęzykowe. Przyczyną zapalenia ślinianek może być zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Wirusowa infekcja, która obejmuje ślinianki to świnka. U niemowląt czasami pojawia się śliniankowy typ cytomegalii. Również zakażenie gronkowcem lub paciorkowcem może być przyczyną zapalenia ślinianek. Nierzadko do zapalenia ślinianek dochodzi w czasie choroby nowotworowej lub płonicy. Jest to czas obniżonej odporności. Brak higieny jamy ustnej również może doprowadzić do zapalnego stanu ślinianek. 

Objawy - Zapalenie ślinianek

  • obrzęk ślinianki,
  • ból gardła,
  • wydzielina ropna w ujściu ślinianki,
  • złe samopoczucie,
  • ból przy uciśnięciu ślinianki,
  • zaczerwieniona skóra w okolicy ślinianki.

Leczenie - Zapalenie ślinianek

Zapalenie ślinianek leczy się poprzez antybiotykoterapię. Dodatkowo należy pobudzać wydzielanie śliny poprzez spożywanie cytryny lub żucie gumy. Zdarza się, że antybiotyk bezpośrednio podaje się do ślinianki (wstrzykuje się go do ślinianki). W przypadku braku efektów antybiotykoterapii zaatakowaną śliniankę usuwa się operacyjnie. Chory powinien dbać o higienę jamy ustnej.

Profilaktyka - Zapalenie ślinianek

Po zabiegach operacyjnych należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, ponieważ środki stosowane w anestezjologii wpływają negatywnie na produkcję śliny. 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)