POLECAMY

Zapalenie skórno mięśniowe

Jaka jest istota choroby? Zapalenie skórno-mięśniowe jest nabytym, przewlekłym zapaleniem mięśni z towarzyszącym zapaleniem skóry. Zmiany mogą także dotyczyć serca, tkanki płucnej i naczyń krwionośnych.
Jakie występują objawy? Typowe zmiany skórne to rumień w kształcie okularów wokół oczu, rumień na dekolcie, niekiedy także w innych okolicach ciała a także grudki Gottrona czyli sine grudki po wyprostnej stronie stawów rąk. W chorobie tej dochodzi także do symetrycznego osłabienia mięśni obręczy barkowej, biodrowej oraz karku i grzbietu.
Szczegóły diagnostyki W diagnostyce choroby wykonuje się badania laboratoryjne, w których pojawia się wzrost markerów uszkodzenia mięśni, wzrost OB. oraz CRP a także charakterystyczne przeciwciała ANA. Inne wykonywane badania to elektromiografia, histologiczne badania biopsji mięśni, badania obrazowe w tym rezonans magnetyczny mięśni i inne.
Postępowanie i leczenie Lekiem z wyboru są glikokortykosteroidy. Jeśli nie przynoszą one efektu do terapii dołącza się inne leki takie jak: metotreksat, azatiopryna czy cyklosporyna.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmują się przede wszystkim specjaliści reumatolodzy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)