Zapalenie przełyku

Oesophagitis

Jest to odczyn zapalny na działanie czynników chemicznych (np. działanie kwasów), termicznych (np. oparzenia) oraz biologicznych (np. bakterie lub grzyby). Dużą rolę w rozwinięciu się zapalenia przełyku odgrywa cofanie się soków żołądkowych do przełyku. Soki żołądkowe podrażniają błonę śluzową. Dzieje się tak gdy osłabiony jest mięsień zwieracza przełyku. Inną przyczyną stanu zapalnego jest niewielka przepuklina w przeponie, przez którą część żołądka wciska się do klatki piersiowej. 

Objawy - Zapalenie przełyku

  • zgaga,
  • ból w okolicy mostka,
  • uczucie pieczenia,
  • ból nasila się podczas schylania i leżenia,
  • ślinotok,
  • wymioty.

Leczenie - Zapalenie przełyku

Podstawą leczenia jest prawidłowa dieta oraz obniżenie wagi ciała (osoby otyłe). W zapaleniach pochodzenia zakaźnego niezbędne jest leczenie bakteriobójcze lub grzybobójcze. W wielu przypadkach chory przyjmuje leki hamujące produkcję kwasów żołądkowych lub zobojętniające kwasy żołądkowe. Czasem niezbędne jest wykonanie operacyjnego zabiegu, który wzmacnia mięśnie zwieracza przełyku. 

Profilaktyka - Zapalenie przełyku

Unikanie tłustych potraw oraz obfitych posiłków. Warto odrzucić palenie oraz picie alkoholu, bowiem nawyki te osłabiają mięsień zwieracz, chroniący przełyk przed działaniem soków żołądkowych.

Dodatkowe informacje - Zapalenie przełyku

Należy odróżnić ból w klatce piersiowej w przypadku choroby serca. Ból, który wywołany jest zapaleniem przełyku nasila się w pozycji leżącej, natomiast nie dzieje się tak w przypadku bólu w chorobie serca.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)