POLECAMY

Zapalenie mózgu, rdzenia kręgowego oraz zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego

Na czym polega istota choroby?

Zazwyczaj stan zapalny obejmuje zarówno mózg, jak i rdzeń kręgowy, różny jest stan nasilenia zmian.

Jakie są przyczyny choroby?

Najczęściej spotykane jest wirusowe zapalenie mózgu spowodowane wirusem Polio, opryszki typu I, adenowirusami roznoszonymi przez komary i pleśnie. Zapalenie bakteryjne powodowane jest przez kiłę, gruźlicę, paciorkowce zapalenia płuc. Do zmian w mózgu może doprowadzić także zatrucie ołowiem. Zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego może także wystąpić po szczepieniu.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Początkowe objawy nie są charakterystyczne: gorączka, ból głowy, złe samopoczucie. W postaciach bardziej zaawansowanych występują wymioty, zaburzenia  świadomości, niedowłady, porażenia, zaburzenia słuchu i mowy, stany majaczenia, śpiączka.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Badania krwi i płynu mózgowo – rdzeniowego, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny mózgu.

Jakie są metody leczenia?

Łagodną postać zapalenia mózgu leczy się poprzez leżenie w łóżku. W przypadku zakażeń bakteryjnych stosuje się antybiotykoterapię, uzupełnianie płynów i zwalczanie gorączki. Jeśli w mózgu zgromadzony jest nadmiar płynów podaje się dożylnie mannitol lub leki moczopędne. W wyjątkowych sytuacjach – nakłucie lub założenie drenażu.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pomóc nam może specjalista chorób zakaźnych i neurologa.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

W celu profilaktyki chorób przenoszonych przez komary i kleszcze w oknach można zainstalować siatki, nad łóżkiem można rozłożyć moskitierę, a także stosować środki odstraszające owady.

Jakie leki są zalecane w tej chorobie?

W przypadku zapaleń spowodowanych wirusem opryszczki – acyklowir, bakterii – antybiotyki. W przypadku gorączki paracetamol, kwas acetylosalicylowy (nie u dzieci). W przypadku obrzęku mózgu podaje się dożylnie mannitol lub leki moczopędne.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)