POLECAMY

Zapalenie jądra i najądrza

Na czym polega istota choroby?

Zapalenie jąder, w wypadku seksualnie aktywnych mężczyzn, przenoszone jest najczęściej drogą płciową, a za jego wystąpienie odpowiedzialne są bakterie. U chłopców w okresie dojrzewania choroba może pojawić się jako powikłanie świnki.

Jakie są przyczyny choroby?

U mężczyzn poniżej 35 roku życia zapalenie jądra i najądrza jest zwykle spowodowane przez drobnoustroje przenoszone drogą płciową (Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae). U starszych infekcje te częściej są powikłaniem zakażenia układu moczowego, za które odpowiadają głównie pałeczki jelitowe (np. Escherichia coli).

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Chorobie towarzyszy ból jąder podczas ich dotykania, ból krocza oraz obrzęk moszny. Wyczuwalne jest obrzmienie najądrza, a moszna po stronie zapalenia może być zaczerwieniona.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Konieczne jest wykonanie badania ogólnego i posiewu moczu, badania mikroskopowego oraz posiewu wymazu z cewki moczowej.

Jakie są metody leczenia?

Podstawą leczenia jest antybiotykoterapia. Ponadto zaleca się leżenie w łóżku z uniesieniem i podparciem moszny oraz leki przeciwbólowe. Na czas leczenia należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Konieczne jest też leczenie partnera seksualnego osoby chorej.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Diagnozą i leczeniem choroby zajmuje się urolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

W profilaktyce choroby zaleca się wstrzemięźliwość seksualną, lub stosowanie mechanicznych metod antykoncepcji (prezerwatywy), z uwagi na fakt, że do zakażenia dochodzi najczęściej drogą płciową.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)