Zapalenie gardła

Na czym polega istota choroby?

Stan zapalny błony śluzowej gardła.

Jakie są przyczyny choroby?

Stan zapalny wywołanym jest przez zakażenie wirusowe, bakteryjne, grzybicze czy mieszane lub podrażnienie np. alergia, refluks żołądkowo-przełykowy. Może być przyczyną takich powikłań jak zapalenie zatok przynosowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie nagłośni czy ropień okołomigdałkowy.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawy to ból gardła, złe samopoczucie, gorączka, zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej gardła, powiększenie węzłów chłonnych, czasami nudności i wymioty,

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Rozpoznanie opiera się na dokładnym badaniu klinicznym pacjenta. Badanie laboratoryjne: przyspieszony OB., leukocytoza (w zakażeniu bakteryjnym). Można wykonać posiew z gardła.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie uzależnione jest od czynnika wywołującego zapalenie. Jeśli przyczyną jest wirus, stosuje się leczenie objawowe: niesteroidowe leki przeciwzapalne, płukanie gardła, dietę półpłynną. Jeśli gardło zaatakowały bakterie stosuje się leczenie objawowe oraz antybiotykoterapię. W refluksowym zapaleniu przełyku stosuje się leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Jeśli przyczyną zapalenia są grzyby, stosuje się leki przeciwgrzybiczne. Ważne jest także odpowiednie nawadnianie organizmu.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się lekarz rodzinny, internista, pediatra

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Z uwagi na to, że ostre zapalenie gardła występuje zazwyczaj wraz z chorobami zakaźnymi takimi jak m.in. grypa czy przeziębienie należy stosować się do zaleceń opisanych przy tych chorobach.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)