Zapalenie cewki moczowej

Urethritis

Cewka moczowa jest wyścielona błoną śluzową, która nierzadko ulega zmianom zapalnym. Zapalenie cewki moczowej może być wywołane zakażeniem drobnoustrojami chorobotwórczymi (bakterie, grzyby, wirusy). Do zapalenia cewki moczowej przyczynić się może przenoszona drogą płciową rzeżączka (wywołana przez gonokoki). Zapalenie cewki moczowej może być spowodowane urazem. Może to być wziernikowanie pęcherza moczowego. Do zakażenia może dojść podczas stosunku z chorą osobą. Osoba, która ma infekcyjne zapalenie cewki moczowej powinna zrezygnować z korzystania z sauny oraz pływalni, ponieważ może ona zarazić inne osoby.

Rodzaje zapalenia cewki moczowej:

  • swoiste zapalenie cewki moczowej,
  • nieswoiste zapalenie cewki moczowej.

Objawy - Zapalenie cewki moczowej

  • silne parcie na mocz,
  • upławy z cewki moczowej (mętna lub ropna wydzielina),
  • ból podczas oddawania moczu,
  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • mdłości,
  • bóle brzucha.

Leczenie - Zapalenie cewki moczowej

Nieinfekcyjne zapalenie cewki moczowej leczy się lekami przeciwzapalnymi. Natomiast jeśli chory ma infekcyjne zapalenie cewki moczowej stosuje się antybiotyki np. tetracyklina lub penicylina. Czasami konieczne jest założenie cewnika do pęcherza moczowego z powodu niemożności oddawania moczu. Osoba chora na zapalenie cewki moczowej nie powinna odbywać stosunków płciowych bez prezerwatywy.

Profilaktyka - Zapalenie cewki moczowej

Utrzymywanie prawidłowej higieny narządów płciowych. Oddawanie moczu zaraz po stosunku płciowym. Picie odpowiedniej ilości płynów. Stosowanie prezerwatywy podczas kontaktów seksualnych z wieloma partnerami.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Mnie od dwóch dni boli cewka moczowa. Na razie biorę ProUro i mam nadzieję, że jakoś pomoże, dodatkowo wspomagam się herbatką z żurawiny i zastanawiam się nad nasiadówkami. Komuś pomogły nasiadówki?
/8 lat temu
Czy w przypadku zapalenia cewki ale nie zapalenia pęcherza środki typu prouro też pomagają? Czym można przemywać cewkę, żeby trochę złagodzić pieczenie?