Zakrzepowe zapalenie żył głębokich (Zakrzepica żył głębokich)

Thrombophlebitis profunda

W chorobie tej dochodzi do powstania zakrzepu w żyłach głębokich, głównie kończyn dolnych. Skrzepy powodują zmniejszenie lub przerwanie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Do rozwijania się zakrzepicy przyczyniają się delikatne ścianki naczyń krwionośnych. Często takie naczynia są wynikiem chorób naczyń lub starzenia się organizmu. Istotne znaczenie ma prędkość przepływu krwi - im wolniej płynie krew, tym łatwiej powstają skrzepy. Inny czynnik, który może być przyczyną zakrzepicy to zwiększona krzepliwość krwi. Czynniki ryzyka to otyłość, palenie papierosów i przyjmowanie leków antykoncepcyjnych (składnik - estrogen), długotrwałe unieruchomienie w łóżku i ciąża.

Objawy - Zakrzepowe zapalenie żył głębokich

  • obrzęk,
  • zaczerwienienie skóry,
  • obrzęk kończyny,
  • gorączka,
  • zwiększona ciepłota na obszarze objętym chorobą,
  • nasilenie bólu przy chodzeniu,
  • przyspieszona akcja serca,
  • ból przy zgięciu podeszwowym stopy.

Leczenie - Zakrzepowe zapalenie żył głębokich

Leczenie polega na likwidacji dolegliwości, przywróceniu prawidłowego przepływu krwi przez naczynia i zapobieganiu zatorowi tętnicy płucnej. Choremu zaleca się leżenie w łóżku i uniesienie chorej kończyny. Chory przyjmuje leki przeciwzakrzepowe i trombolityczne. Działanie leków trombolitycznych polega na rozpuszczaniu zakrzepu w żyle. Chory przyjmuje leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Bardzo rzadko wykonuje się operację.

Profilaktyka - Zakrzepowe zapalenie żył głębokich

Unikanie tabletek antykoncepcyjnych u osób ze zwiększonym ryzykiem powstania zakrzepicy. Unikanie palenia tytoniu. Stosowanie specjalnych pończoch uciskowych przed zabiegami operacyjnymi. Podawanie leków przeciwzakrzepowych po operacjach. Wykonywanie ćwiczeń poprawiających krążenie (np. zginanie stóp).

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
przy chorobach zakrzepowych lekarza zalecił mi jeść dużo owoców z granata , tak też robię ale również kupuję soki 100 % grante bez dodatku cukru .