POLECAMY

Zakrzepica septyczna żył i zatok żylnych mózgu

Jaka jest istota choroby? Zakrzepica to krzepnięcie krwi wewnątrz naczyń krwionośnych. Powstałe zakrzepy zatykają żyły nie pozwalając na prawidłowy przepływ krwi. Zakrzepica septyczna jest powikłaniem zapalenia zatok (zwykle klinowej), ucha środkowego, opon mózgowo-rdzeniowych. Zapalenie toczące się w tych miejscach zwiększa krzepliwość krwi.
Jakie występują objawy?
Jakie występują objawy? gorączka, bóle głowy, wytrzeszcz oczu, podwójne widzenie, napady drgawek, zaburzenia świadomości, trudności w poruszaniu się (niedowład).
Szczegóły diagnostyki
Szczegóły diagnostyki tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, najlepiej z możliwością dokładnego uwidocznienia naczyń krwionośnych (angio-CT i angio-MR).
Postępowanie i leczenie
Postępowanie i leczenie stosuje się antybiotyki, leki obniżające krzepliwość krwi. Czasem konieczna jest operacja laryngologiczna, która usuwa przyczynę zakrzepicy. Rokowanie jest poważne.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się neurolog, otolaryngolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Moja Córeczka gdy miała 3,5latka stwierdzono u niej zapalenie ucha środkowego powikłane zapaleniem zakrzepicą żyły esowatej.Leżeliśmy 2mce w Chorzowie dzięki lekarzom wszystko przebiegło pomyślnie.Od tego czasu minął rok i skarży się na bóle głowy.Oczywiście jesteśmy po stałą kontrolą lekarzy wszystko wygląda ok ale jako mama chciałabym zrobić wszystko żeby zapobiec podobnym cierpieniom.Piszę bo wiem, że tego rodzaju przypadki są bardzo rzadkie więc jeśli ktoryś z rodziców miał podobny przypadek proszę o informacje!moj mail:momar5@tlen.pl
/6 lat temu
U mojej córki wykryto zakrzepice mózgu,ale jest ona w 31 tygodniu ciąży co można zrobić?Jak ma urodzić dziecko jak każda metoda porodu jest zagrożeniem? Proszę pomóżcie.