POLECAMY

Zakażenia układu moczowo-płciowego w ciąży

Na czym polega istota choroby?

Infekcje układu moczowo-płciowego najczęściej przenoszone są drogą płciową. Są to zakażenia, które często przechodzą bezobjawowo. Stwarzają przez to duże zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Matka nieświadoma choroby, nie leczy się. Może to doprowadzić do poronień, przedwczesnych porodów, zakażenia dziecka podczas porodu i innych komplikacji. Ponadto istnienie zakażeń układu moczowo-płciowego sprzyja zakażeniom wirusem HIV.

Jakie są przyczyny choroby?

Zakażeniom układu moczowego podczas ciąży sprzyjają fizjologiczne zmiany związane z ciążą: poszerzenie dróg moczowych, zwolnienie przepływu moczu, fizjologiczne wodonercze spowodowane uciskiem macicy na moczowód, refluks pęcherzowo-moczowodowy. Infekcje układu moczowo-płciowego wywoływane są przez bakterie i wirusy. Najczęściej zakażenia powodują: wirus HPV, Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealiticum, HSV.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Wspólnymi objawami zakażeń są: świąd, obecność upławów, pieczenie.

Bezobjawowy bakteriomocz nie daje dolegliwości i objawów, stwierdza się jedynie obecność bakterii w moczu. W zapaleniu pęcherza moczowego występuje parcie na mocz, częste oddawanie moczu i bóle w dole brzucha. W odmiedniczkowym zapaleniu nerek mogą występować objawy dyzuryczne jak przy zapaleniu pęcherza moczowego.

U kobiet w ciąży należy zachować szczególną ostrożność, aby nie przeoczyć objawów, gdyż dolegliwości związane z oddawaniem moczu mogą zostać uznane za efekt ucisku macicy na pęcherz.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Diagnostyka obejmuje badanie ogólne moczu, posiew moczu, wymaz. Kobiety w ciąży poddawane są badaniu moczu co 4. tygodnie. Posiew moczu wykonywany jest, gdy stwierdzono: leukocyty w moczu, obecność ropy w moczu, obecność bakterii w moczu i azotynów w moczu.

Najnowsze, dostępne na rynku testy genetyczne są bardzo czułe i pozwalają na wczesne wykrycie choroby.

Jakie są metody leczenia?

Sposób leczenia uzależniony jest od rodzaju patogenu, który je spowodował. Zakażenia bakteryjne i chlamydiozy leczy się antybiotykami, zakażenia grzybicze – za pomocą kremów i czopków dopochwowych. Podczas leczenia należy wstrzymać się od kontaktów płciowych.

W przypadku opryszczki, nie ma skutecznego leczenia. Choroba ta jest „chorobą na całe życie”. Jeżeli kobieta w ciąży zarażona jest HPV o postępowaniu leczniczym i sposobie porodu decyduje lekarza.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem infekcji układu moczowo-płciowego w ciąży zajmuje się ginekolog lub ginekolog-położnik.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Niestety na zakażenie narażony jest każdy bez względu na to czy ma stałego partnera, czy nie. Niektórzy mogą być nosicielami groźnych wirusów i bakterii, nie zdając sobie z tego sprawy. Aby zapobiec zakażeniom lub wcześnie rozpocząć ich leczenie należy regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym. Ważna jest także odpowiednia higiena miejsc intymnych. Przed zakażeniami możemy częściowo się uchronić nosząc bawełnianą, niezbyt obcisłą bieliznę. Chroni to wrażliwe miejsca przed otarciami. Ciasna bielizna, wykonana ze sztucznych materiałów sprzyja powstawaniu warunków korzystnych dla rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
Podobno w ciąży to częsta dolegliwość. Ja też miałam, dwa razy, raz nawet wylądowałam w szpitalu, bo był weekend, żaden lekarz nie mógł mnie przyjąć, a na izbie przyjęć zatrzymali mnie na oddziale. Ale skończyło się dobrze, wyszłam po 3 dniach z receptą na antybiotyk. Drugi raz już kupowałam urofuraginum bez recepty, poprawa była bardzo szybko.
/2 lata temu
No mnie to niestety spotkało w ciąży, nic przyjemnego. Na szczęście było to w drugim trymestrze, a wtedy bezpiecznie można brać urofuraginum. Ulga była już następnego dnia, potem zmniejszyłam dawkę i brałam jeszcze przez tydzień dla pewności.
/4 lata temu
niestety ale w ciąży zdecydowanie łatwiej o infekcje układu moczowego. staram się im zapobiegać zażywając pregnofer uro. ma dużą dawkę żurawiny i jest polecany kobietom w ciąży. oprócz tego duuużo wody!