POLECAMY

Zakażenia prątkami

Na czym polega istota choroby?

Prątki to bakterie należące do rodziny Mycobacteriaceae. Wyróżnia się:

  • prątki gruźlicy – wywołujące gruźlicę,
  • prątki trądu  - odpowiedzialne za rozwój trądu,
  • prątki atypowe - stanowiące odrębną grupę różnych gatunków prątków.

Jakie są przyczyny choroby?

Zakażenie następuje w wyniku kontaktu z chorą osobą. Prątkami gruźlicy mogą przedostać się do organizmu drogą kropelkową, przez układ pokarmowy oraz przez skórę. Na infekcję prątkami trądu narażone są osoby z wrodzonymi lub nabytymi niedoborami odporności (np. chorzy na AIDS lub białaczkę) przebywające na terenie z zwiększoną częstością występowania choroby lub mające bezpośredni kontakt z osobą chorą na trąd. 

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Pierwsza faza zakażenia prątkami gruźlicy zwykle przebiega bezobjawowo. W postaci płucnej może wystąpić kaszel trwający kilka tygodni, krwioplucie, duszność, ból  w klatce piersiowej. Objawy poza płucne zależą od tego jakie narządy zostały objęte zakażeniem. Do symptomów poza płucnych zalicza się między innymi: powiększenie węzłów chłonnych,  nudności, wymioty, bóle kostno-stawowe, złe samopoczucie.  Infekcja prątkami trądu objawia się zmianami skórnymi obecnymi na całym ciele, zmianami na błonach śluzowych oraz uszkodzeniem struktur oka.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

W celu rozpoznania zakażenia prątkami gruźlicy wykonuje się prześwietlenie klatki piersiowej oraz badanie bakteriologiczne. Diagnostyka infekcji prątkami trądu opiera się na fizykalnej ocenie pacjenta oraz badaniach histopatologicznych zmiany skórnej.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie zakażeń prątkami gruźlicy jest skojarzone. Stosuje się leki przeciwgruźlicze. Terapia infekcji prątkami trądu obejmuje leki przeciwbakteryjne. Najczęściej są to ryfampicyna, klofazymina, talidomid oraz dapson.  

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmują się specjaliści od chorób zakaźnych.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Profilaktyka zakażeń prątkami polega na unikaniu kontaktów z osobami chorymi oraz zachowaniu szczególnej ostrożności podczas wizyty w krajach o zwiększonej zachorowalności na omawiane schorzenia.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)