POLECAMY

Zakażenia opryszczkowe

Jaka jest istota choroby? Wirusem można zakazić się przez kontakt z wydzielinami chorego np. ze śliną. Niestety brak objawów u danej osoby nie oznacza, że wirus nie jest wydzielany! Wirusy z tej grupy mają zdolność do przetrwania w komórkach organizmu, co jest przyczyną nawracających infekcji.
Jakie występują objawy? Początkowo pacjenci zgłaszają pieczenie i swędzenie okolicy czerwieni warg. Następnie pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem, a później strupy. Infekcja może przyjmować inną lokalizację, np. narządy rodne lub układ nerwowy.
Szczegóły diagnostyki Rozpoznanie odbywa się na podstawie badania klinicznego. Możliwe jest też oznaczanie białek wirusa lub przeciwciał przeciwko nim.
Postępowanie i leczenie W aptekach dostępna jest maść – acyklowir do stosowania miejscowego. W przypadku ciężkich, uogólnionych infekcji wskazana może być hospitalizacja i dożylna podaż leków.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? W zależności od rodzaju infekcji pomocy może udzielić lekarz medycyny rodzinnej, dermatolog lub lekarz chorób zakaźnych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)