POLECAMY

Zakażenia meningokokami

Jaka jest istota choroby? Tak zwana inwazyjna choroba menoingokokowa może przyjmować dwie postacie: ropne zapalenieopon mózgowo-rdzeniowych(częściej) albo posocznicy meningokokowej(rzadziej). Nosicielstwo bakterii jest stosunkowo częste, chorują tylko osoby, które są w różny sposób predysponowane do tego.
Jakie występują objawy? Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych zaczyna się nagle gorączką do 40 stopni C, objawami podobnymi do grypy oraz silnymi bólami głowy i karku, nudnościami i wymiotami. Posocznica rozpoczyna się podobnie, na kończynach występują nieliczne wybroczyny. Ciśnienie tętnicze krwi jest obniżone.
Szczegóły diagnostyki Potwiedzeniem rozpoznania jest wyhodowanie z krwi lub płynu mózgowo-rdzeniowego dwoinek Neisseria meningitidis. W przypadku podejrzenia zapalenia opon wykonuje się nakłucie lędźwiowe w celu wykonania szybkiego potwierdzenia tego stanu(odczyny globulinowe, leukocytoza itp)
Postępowanie i leczenie Leczenie polega głównie na intensywnej antybiotykoterapii, początkowo empirycznej a potem, w zależności od potwierdzenia bakteriologicznego, celowanym.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się specjalista intensywnej terapii, pediatra, specjalista chorób zakaźnych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)