POLECAMY

Zajęcie spojówek w przebiegu innych chorób

Jaka jest istota choroby? Spojówki ulegają zapaleniu w przebiegu wielu chorób, typowo dotyczących innych narządów. Do schorzeń tych należą infekcje (rzeżączka, zakażenia chlamydiowe, półpasiec, opryszczka), inwazje pasożytnicze (filarioza) oraz zaburzenia autoimmunologiczne (pemfigoid oczny).
Jakie występują objawy? Charakterystyczne objawy to łzawienie, zaczerwienienie i pieczenie oczu, światłowstręt, odruchowe zaciskanie powiek oraz obecność ropnej wydzieliny. Dolegliwości są zwykle obustronne
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka- badanie okulistyczne, badanie mikrobiologiczne.
Postępowanie i leczenie W zależności od przyczyny choroby stosuje się antybiotyki (miejscowo lub ogólnie), leki przeciwwirusowe, glikokortykosteroidy. Rokowanie na ogół jest dobre, ale możliwe jest wystąpienie powikłań (blizny spojówki, rogówki, zarośnięcie szpary powiekowej).
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się lekarz okulista

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/4 lata temu
właśnie jestem w trakcie stosowania tych kropli u synka. Miał od kilku dni zaczerwienione oczy i okazało się, że to zapalenie spojówek. W zasadzie bardzo szybko zauważyłam poprawę, więc myślę, że niedługo oczka będą już ok.
/4 lata temu
No proszę, nigdy bym nie pomyślała, że u takich malutkich dzieci też można je stosować :) Dobrze wiedzieć, bo w krótkim czasie córeczka miała już dwa razy zapalenie spojówek.
/4 lata temu
Bardzo dobre są te krople. Ostatnio mąż miał bakteryjne zapalenie spojówek i kompletnie nie mógł sobie z tym poradzić i dobiero jak zaczął je zakraplać to się wyleczył. No i nie ukrywam, że nie bez znaczenia też jest cena.
POKAŻ KOMENTARZE (5)