POLECAMY

Zaćma wrodzona

Na czym polega istota choroby?

Zaćma polega na zmniejszonej przejrzystości soczewki i może występować jedno- lub obustronnie.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyna jej wystąpienia bywa nieznana, często spowodowana jest czynnikami genetycznymi, zakażeniami wewnątrzmacicznymi, zaburzeniami metabolicznymi (np. galaktozemia) lub uszkodzeniem płodu w okresie wytwarzania się narządów. W zależności od położenia zmętnienia wyróżnia się zaćmę jądrową (zmętnienie w centrum soczewki), zaćmę biegunową przednią i tylną oraz zaćmę warstwową, która występuje najczęściej. W przypadku zmętnienia całej soczewki mamy do czynienia z zaćmą całkowitą i wówczas prawidłowe widzenie jest zupełnie niemożliwe.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Biała źrenica (leucocoria) jest objawem, który wskazuje na istnienie całkowitej zaćmy wrodzonej. Nie jest jednak objaw charakterystyczny tylko dla tej wady. W przypadku zaćmy całkowitej obserwowane jest również uciskanie oczu przez niemowlę piąstkami lub kciukami obu dłoni.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Diagnostyka polega na badaniu okulistycznym noworodków. Dziecko z zaćmą wrodzoną nie reaguje na światło i kontakt, a z jego oka wydobywa się biały refleks. Zaćma może też powodować zez i oczopląs.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie jest operacyjne i polega na usunięciu soczewki i wymianie jej na sztuczną. Nie we wszystkich przypadkach interwencja chirurgiczna jest niezbędna.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem tej wady zajmują się okuliści.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)