POLECAMY

Zaćma starcza

Na czym polega istota choroby?

Soczewka to przezroczysta, przezierna soczewka znajdująca się nad źrenicą, która poprzez załamywanie promieni świetlnych, przepuszcza je i rzutuje na siatkówkę oka. W zaćmie dochodzi do zmętnienia soczewki, co oznacza, że część promieni świetlnych nie przejdzie przez soczewkę i nie dotrze do siatkówki (miejsca gdzie „powstaje” obraz  w oku). W ten sposób dochodzi do niewyraźnego widzenia.

Jakie są przyczyny choroby?

Zaćma starcza jest najczęstszą zaćmą nabytą. Jest związana z wiekiem i występuje między 50-60 rokiem życia. Do prawdopodobnych przyczyn zaćmy zalicza się naturalne starzenie się soczewki, zaburzenia w metabolizmie soczewki.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawy to postępujący spadek ostrości wzroku, podwójne kontury obserwowanych przedmiotów, pogorszenie widzenia po zmierzchu. Niektóre rodzaje zaćmy mogą paradoksalnie prowadzić do poprawy wzroku u osób z dalekowzrocznością.

Jakie zdiagnozować chorobę?

Najważniejsze jest badanie okulistyczne z oceną zaawansowania zaburzeń widzenia oraz badanie dna oka w celu wykluczenia innych przyczyn pogorszenia widzenia. Zmętnienie soczewki w postaciach widocznych widoczne jest nawet gołym okiem, jako tzw. „biała źrenica”.

Jakie są metody leczenia?

Stosowane są krople do oczu hamujące postęp choroby. Radykalne wyleczenie zaćmy możliwe jest jedynie w wyniku zabiegu operacyjnego. Operacja polega na usunięciu zmętniałej i niefunkcjonalnej soczewki. Po jej usunięciu defekt widzenia można skorygować szkłami zewnętrznymi, szkłami kontaktowymi lub wszczepieniem sztucznej soczewki. Operacja jest łatwa i bezpieczna. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Skuteczność leczenia operacyjnego zaćmy jest bardzo wysoka.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Zaćma jest bardzo popularną chorobą. Okulista udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji i zaplanuje odpowiednie dla Ciebie leczenie.

Jakie leki są zalecane w tej chorobie?

Obecnie nie zaleca się i nie stosuje się żadnego przewlekłego ani doraźnego leczenia. Skuteczność operacji całkowicie wyparła tą metodę terapii.

Gdzie szukać wsparcia?

Zaćma jest bardzo popularną chorobą. Okulista udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji i zaplanuje odpowiednie dla Ciebie leczenie. Jeżeli objawy będą bardzo nasilone udaj się na ostry dyżur – trzeba wykluczyć inne przyczyny nagłego zaniewidzenia. W każdym większym mieście funkcjonuje całodobowy ostry dyżur okulistyczny.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)