Zaćma i inne zaburzenia soczewki w innych chorobach

Na czym polega istota choroby?

Soczewka ulega różnym zaburzeniom (najczęściej zaćmie) w przebiegu chorób typowo zajmujących inne narządy. Schorzenia te to cukrzyca, miotonia, nadczynność przytarczyc i inne zaburzenia endokrynologiczne, niedożywienie.

Jakie są przyczyny choroby?

W zależności od pierwotnej choroby, której konsekwencją stała się zaćma, możemy wyróżnić:

  • zaćmę cukrzycową
  • zaćmę tężyczkową
  • zaćmę kortyzonową (po przyjmowaniu sterydów)
  • zaćmę galaktozową (może się wycofać po zastosowaniu odpowiedniej diety)
  • zaćma powikłana (jako powikłanie po innych chorobach oczu np. jaskrze)

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Najczęściej dochodzi do postępującego spadku ostrości wzroku, dwojenia się konturów obserwowanych przedmiotów, pogorszenia widzenia po zmierzchu. Zwykle są obecne także inne objawy choroby, która doprowadziła do rozwoju zaćmy.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Na początek istotne jest badanie okulistyczne, w czasie którego lekarz sam może stwierdzić z jakim schorzeniem ma styczność. Potem może zlecić wykonanie badanie stężenia glukozy i hormonów we krwi.

Jakie są metody leczenia?

O ile to możliwe, należy zlikwidować przyczyny schorzenia. Radykalne wyleczenie zaćmy umożliwia zabieg operacyjny polegający na wymianie chorej soczewki na sztuczną. Rokowanie odnośnie ostrości wzroku jest dobre.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się okulista, endokrynolog, diabetolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/rok temu
no i słusznie. też bym tak zrobiła. Całe szczęście mam już za sobą ten zabieg - już miesiąc po! i Powiem szczerze że opieka w Ostrawie jest bardzo dobra!
/rok temu
Tak :9 niestety się kończy , dlatego ja juz jestem umówiona na wizytę kwalifikacyjna do optegry . A potem jade do lexum .
/rok temu
a to prawda ze dofinansowywanie z nfz kończy się w czerwcu? długo sie w Optegrze czeka na zabieg? coś słysząłam ze na taki wyjazd do Ostrawy coś koło 2 tygodni. Wiec można się jeszcze załapać!
POKAŻ KOMENTARZE (3)