Zaburzenia związane z przedłużonym trwaniem ciąży i dużą urodzeniową masą ciała.

Jaka jest istota choroby? Po terminie porodu wzrasta prawdopodobieństwo niewydolności łożyska, które odpowiada za dobrostan płodu. Zmniejsza się również ilość płynu owodniowego przez co dziecku robi się w macicy jeszcze ciaśniej. Te niekomfortowe warunki mogą spowodować stan chwilowego niedotlenienia. W wyniku tego dziecko może oddać smółkę. Współcześnie rodzi się dużo dzieci które osiągają wagę powyżej 4000g. Mogą one mieć problemy z urodzeniem się, może wystąpić dysproporcja główkowo-miedniczna.
Jakie występują objawy? Do objawów manifestujących się po porodzie zaliczamy zły stan noworodka, niska punktacja w skali Apgar, niedotlenienie, urazy okołoporodowe(duże przedgłowie, zasinienia, porażenie splotu barkowego, złamanie obojczyka).
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka obejmuje badanie przedmiotowe oraz ocena jego stanu w skali Apgar, badania laboratoryjne, głównie ocena równowagi kwasowo-zasadowej, badania obrazowe(USG, rtg).
Postępowanie i leczenie Podstawą leczenia jest wyrównanie stanu ogólnego, następnie proces terapii obejmuje zaistniałe urazy okołoporodowe.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się pediatra, neonatolog

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)