POLECAMY

Zaburzenia widzenia

Na czym polega istota choroby?

Schorzenie polega na częściowej utracie wzroku. Osoby dotknięte ślepotą mają poważne problemy z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności. Aby ułatwić życie osobom niewidomym i ociemniałym, prowadzi się tresurę psów-przewodników.

Jakie są przyczyny choroby?

Zaburzenia mogą mieć charakter wrodzony (wada rozwojowa) lub nabyty (choroby i urazy mechaniczne). Często źródłem problemów są wady anatomiczne związane z nieprawidłową budową oka, uszkodzeniem nerwów wzrokowych lub upośledzeniem ośrodka wzroku (kory wzrokowej) w mózgu. Pogorszenie jakości widzenia bywa jednym z powikłań chorób przewlekłych, np. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego. Może również świadczyć o schorzeniach tarczycy lub poważnych chorobach oka. W przypadku, gdy oko funkcjonuje prawidłowo, zaburzenia widzenia mogą być rezultatem schorzeń neurologicznych – tętniaków, nowotworów, przepuklin lub uszkodzeń struktur mózgowia w wyniku urazów mechanicznych.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Zaburzenia widzenia mogą występować w różnych postaciach. Niepokojącymi objawami są:

  • ograniczenie pola widzenia;
  • mroczki;
  • rozmyte widzenie;
  • jasne rozbłyski;
  • zniekształcenie obrazów;
  • ściemnienie obrazów;
  • podwójne widzenie;
  • nadwrażliwość na światło;
  • bóle oczu i głowy.

Wszelkie objawy pogorszenia się wzroku (trudności w widzeniu z bliska, należy zgłaszać lekarzowi.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Zaburzenia widzenia są diagnozowane w gabinecie okulistycznym. Istotnych informacji dostarczają wywiad i badanie przedmiotowe. Czasami konieczne jest obejrzenie dna oka i wykonanie dodatkowych badań.

Jakie są metody leczenia?

Powszechnie występujące wady wzroku leczy się za pomocą korekcji okularowej. Część zaburzeń leczy się operacyjnie. W niektórych wypadkach schorzenie ma charakter nieodwracalny – zaburzenie nie poddaje się leczeniu lub nie istnieją skuteczne metody leczenia pewnych form zaburzeń wzroku.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zaburzeń wzroku zajmuje się okulista.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
ja cierpię na suche oko. przy komputerze, telewizorze i czasem w aucie strasznie pieką mnie oczy i silnie je mrużę, mrugam, ale niewiele to pomaga. jedyne co przynosi mi ulgę to krople. używam emulsji cationorm. silnie nawilża, jest naprawdę super