POLECAMY

Zaburzenia układu wegetatywnego

Jaka jest istota choroby? Wegetatywny (autonomiczny) układ nerwowy kontroluje pracę wszystkich narządów wewnętrznych. Przyspiesza i zwalnia tętno, podnosi oraz obniża ciśnienie krwi, wpływa na trawienie, pocenie się. Bierze udział w oddawaniu moczu i stolca, erekcji. Jego praca pozostaje poza naszą świadomą kontrolą.
Jakie występują objawy? Objawy- hipotonia ortostatyczna: zawroty głowy i omdlenia po wstaniu z pozycji siedzącej lub leżącej. Problemy w oddawaniu moczu i stolca, impotencja; biegunki na zmianę z zaparciami; nierówne źrenice; nadmierne pocenie się.
Szczegóły diagnostyki
Szczegóły diagnostyki test Schellonga (pomiar ciśnienia tętniczego przed i po wstaniu z pozycji leżącej), badanie urodynamiczne, próba z histaminą
Postępowanie i leczenie Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów choroby, np. hipotonię ortostatyczną leczy się fludrokortyzonem, sympatykomimetykami.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się neurolog, kardiolog, urolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
artykul bardzo mi sie spodobal rozumiem lepiej te zaburzenia.
/6 lat temu
Czy konsultowała się Pani pod kątem hipotonii ortostatycznej? Warto by obserwować swoje ciśnienie. np zmierzyć je przed wstaniem i zaraz po. Może warto porozmawiać z kardiologiem ale radzę wcześniej zrobić te pomiary ciśnienia. Pozdrawiam
/7 lat temu
Witam czytam własnie o zaburzeniach układu autonomicznego,ponieważ od dwóch lat (z przerwami) występują u mnie omdlenia bez utraty przytomności,aczkolwiek jestem wtedy jak roślinka,mój organizm odmawia posłuszeństwa i konkretnie objawia się to: Bardzo szybkim biciem serca,problemem z oddychaniem (bardzo płytki oddech),utrata siły,zimne poty,drętwienie rąk i nóg,zawroty głowy,nie mogę mówić,nie mogę stać ,iść i normalnie funkcjonować. Byłam na obserwacji u neurologa mialam robione eeg mózgu,badanie doplerowskie tetnic szyjnych i w sumie te badania wyszły dobrze,lecz ja nie mogę normalnie funkcjonować,dzieje mi się to w pracy,czasem jak prowadzę samochód,w sytuacjach stresowych,gdy się zmęcze,w stanach euforii (szczęścia). Bardzo proszę o jakąś pomoc,radę coś co pomogłoby mi uporać się z tym problemem.