POLECAMY

Zaburzenia trąbki słuchowej Eustachiusza

Na czym polega istota choroby?

Zaburzenia trąbki słuchowej zazwyczaj dotyczą jej niedrożności. Najczęstszą postacią zaburzeń jest czynnościowa niedrożność polegająca na defekcie mechanizmu regulującego, który powoduje otwarcie trąbki słuchowej, przy całkowitej drożności anatomicznej.

Jakie są przyczyny choroby?

Zaburzenia trąbki słuchowej mogą być skutkiem alergicznego obrzęku błony śluzowej wyścielającej trąbkę, przerośniętego migdałka zamykającego jej ujście lub przewlekłego zapalenia zatok. Przyczyną może być także skrzywienie przegrody nosowej lub polipy nosa.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Choroba objawia się bólem ucha, uczuciem zatkania, osłabieniem słuchu. Może również dojść do wycieku z ucha.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

W celu oceny drożności trąbki słuchowej wykonuje się tzw. próbę Valsavy.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie opiera się na „przedmuchiwaniu” trąbek słuchowych metodą Valsalvy, balonem Polizera lub za pomocą Otoventu. Lekarz może zlecić ćwiczenia logopedyczne, których celem jest poprawa ruchomości języka i podniebienia oraz zmiana niewłaściwego nawyku oddychania przez usta.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem tego schorzenia zajmuje się lekarz laryngolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Niestety nie ma skutecznego sposobu zapobiegania schorzeniom trąbki słuchowej. Istotne znaczenie ma bieżące leczenie chorób infekcyjnych w obrębie jamy nosowo-gardłowej, które mogą doprowadzić do zaburzeń trąbki słuchowej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/3 lata temu
Mateusz wysłałem już wiadomość Tobie na e-maila :) jak coś. Pozdrawiam :)
/3 lata temu
sylwus, ja mam tą dolegliwość 2,5 lata. Musisz robić ćwiczenia trąbkowe i chodzić na zabiegi AMS-a. Na necie tych ćwiczeń nie ma. Jak chcesz pogadać o tym to daj znać, skontaktujemy się na fb. Podam ci namiary na lekarzy, bo praktycznie w Polsce nikt o tym pojęcia ni ma. Pozdrawiam
/3 lata temu
sylwus, ja mam tą dolegliwość 2,5 lata. Musisz robić ćwiczenia trąbkowe i chodzić na zabiegi AMS-a. Na necie tych ćwiczeń nie ma. Jak chcesz pogadać o tym to daj znać, skontaktujemy się na fb. Pozdro
POKAŻ KOMENTARZE (4)