POLECAMY

Zaburzenia napięcia mięśniowego u noworodka

Jaka jest istota choroby? Do noworodkowych zaburzeń napięcia mięśniowego zaliczamy głównie przemijającą miastenia gratis, obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe oraz asymetrię ułożeniową. Wzmożone i obniżone napięcie mięśniowe spowodowane jest zaburzeniem w transferze impulsu z mózgu do mięśni natomiast przemijająca miestenia spowodowana przechodzeniem przez łożysko swoistych przeciwciał matki i ich wpływ na organizm dziecka.
Jakie występują objawy? Przejściowa miastenia manifestuje się uogólnioną hipotonią, małą ruchliwością, słabym płaczem, trudnościami w połykaniu i ssaniu. Charakterystyczne dla wzmożonego napięcia mięśniowego jest prężenie ciała, pobudzenie, płaczliwość, prostowanie nóżek. Obniżone napięcie objawia się natomiast słabym podnoszeniem główki w pozycji na brzuchu, dziecko mało płacze, dużo śpi.
Szczegóły diagnostyki Wstępne badanie przedmiotowe wykonuje pediatra. W momencie stwierdzenia zaburzeń dziecko kierowane jst do lekarza specjalisty neurologa. Pomocnym badaniem jest ultrasonografia przezciemiączkowa pozwalająca wykryć większość patologii ośrodkowego układu nerwowego.
Postępowanie i leczenie Podstawą leczenia jest wczesna i systematyczna rehabilitacja ruchowa. Istnieje wiele metod rehabilitacji - najbardziej popularną jest metoda Vojty i NDT-Bobath.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się pediatra, neurolog dziecięcy

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)