POLECAMY

Zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych

Jaka jest istota choroby? Korzenie nerwowe to wiązki wypustek komórek nerwowych wychodzące z rdzenia kręgowego. Łączą się tworząc nery i sploty nerwowe. Korzenie i sploty umożliwiają ruch i odczuwanie bodźców przez ciało człowieka w obrębie szyi, tułowia, kończyn. Ich uszkodzenie powoduje zakłócenie tych funkcji.
Jakie występują objawy?
Jakie występują objawy? osłabienie siły, zanik i drżenie określonej grupy mięśni; osłabienie czucia dotyku, bólu i temperatury na ściśle określonej powierzchni skóry; ból; zaburzenia oddawania moczu i stolca, impotencja.
Szczegóły diagnostyki
Szczegóły diagnostyki badanie EMG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny kręgosłupa, badanie płynu mózgowo rdzeniowego.
Postępowanie i leczenie Stosuje się szereg różnych leków (np. przeciwbólowe), rehabilitację, leczenie zabiegowe. Rokowanie zależy od przyczyny uszkodzenia korzeni i splotów nerwowych.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się neurolog

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/3 lata temu
Zalezy co dokladnie jest opisane w badaniach. Zaburzenia mogą być np w wyniku ucisku na nerwy. Jako fizjoterapeuta mówię ze trzeba szybka i kompleksową rehabilitację, zabiegi fizykalne i powinno byc ok.
/3 lata temu
Witam serdecznie mam problemy z kręgosłupem po rozpoznaniu.Pani Doktór Neurolog powiedziała ze mam zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych. Czy przy takim stanie co jest u mnie mogę być na wózku inwalidzkim ponieważ dużo czytam w internecie są różne wypowiedzenia proszę o odpowiedz:)
/4 lata temu
ale gdyby ta choroba dotkneła któregoś z orzeczników zus to by yło inwalidztwo to jest cała nzsza polska nie nawidze jej
POKAŻ KOMENTARZE (2)